A Die Weltnek adott interjúban August Hanning, a Német Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) volt főnöke kijelentette, hogy a lezajlott német vizsgálatok után egyértelmű, hogy Lengyelország és Ukrajna közösen szervezték meg és hajtották végre az Északi Áramlat vezetékek felrobbantását.
Az interjúban Hanning „gratulált” a német nyomozó hatóságoknak, akik a szövetségi főügyész nevében jártak el.
Hanning ezt mondta:
„Azt is figyelemre méltónak tartom, hogy megtörténtek a vizsgálatok, még akkor is, ha a lehetséges kimenetel nyilvánvalóan nem illik bele a politikai környezetbe. Úgy tűnik, hogy itt egy ukrán csapat cselekedett a nyomozás eredménye szerint. Ez persze csak az ország támogatásával volt lehetséges. Mint ismeretes, a vitorlás – az Androméda – Lublinból indult útnak. A lengyel hatóságok tehát „nyilvánvalóan” érintettek.
És azt hiszem, nem csak a minisztériumok, hanem úgy gondolom, hogy ez egy megállapodás volt Ukrajna és Lengyelország legmagasabb szintjei között.
Ez csak Lengyelország erős logisztikai támogatásával volt lehetséges. Az ilyen döntések nem alacsonyabb szinten születnek, hanem a legmagasabb politikai szinten. Úgy gondolom, hogy Zelenszkij elnök és Duda elnök között megállapodás született a támadás végrehajtásáról.
A nyomozás tehát nem állhat meg a közvetlen elkövetők felkutatásában, hanem a megrendelőket is meg kell találni és meg kell büntetni, még akkor is, ha az eredmény politikailag „nem megfelelő”.
Az olyan támadások, mint amilyen megtörtént, nem történnek meg hatalmas állami támogatás nélkül. Ez kezdettől fogva világos volt. Ez nem egy búvároktató magán cselekménye, ahogyan most először látszik. Ezt a katonaság masszívan támogatta. Úgy gondolom, hogy a lengyel és az ukrán hadsereg nagy szerepet játszott, és a titkosszolgálataik is. Az ehhez szükséges döntéseket ismét a legmagasabb politikai szinten hozzák meg.Jelentős károk keletkeztek a vezetékekben. A következményes károk – már egyszer beszéltem a belső szakértőkkel, az üzemeltetőkkel – eléri a 20 – 30 milliárd eurót. Óriási károkat okozott az állami terrorizmus. Ezt világosan ki kell mondani. Elvárható, hogy a szövetségi kormány valóban kártérítést követeljen, többek között az üzemeltetőktől is. Mert „hatalmas károkat” okoztak – az ukrán és lengyel kormány tevékenységével.”
Jens Rommel német szövetségi főügyész természetesen az esküjéhez híven kivizsgálta az ügyet, és letartóztatási parancsot is kiadott az ukrán 73. tengerészgyalogos Különleges Műveleti Központnak egy Lengyelországban tartózkodó hivatásos tisztje ellen.
Azonban teljesen biztos, hogy a nyomozást „segítette ” az orosz fél is, akit a Nyugat permanens módon kizárt a vizsgálatból, de neki volt a legtöbb műholdas bizonyítéka arra, hogy pontosan mi történt a tengeren.
Nyilvánvaló, hogy a történetben szereplő Andromeda nevű jacht (fenti kép) is úgy került a vizsgálat fókuszába, hogy műholdas bizonyíték került elő arra, hogy adott időben a helyszínen tartózkodott, noha tényszerűen állítható, hogy az fizikailag nem volt alkalmas a művelet végrehajtására.
A Hanning nyilatkozattal is összecseng az a feltételezés, hogy a szóban forgó yacht csak a terroristákat szállította a helyszínre, – amire viszont alkalmas volt – a szükséges felszereléseket és a robbanóanyagokat meg egy lengyel teherhajó, ami abban az időben kikapcsolt rádiós helyzetjelzővel közlekedett az oroszok szerint. Így az esetleges lebukás esetén a lengyelek kibújhatnak a terrorizmus vádja alól – hiszen „csak” a felszerelést szállították egy önálló hajó egységgel, amin nem voltak terroristák. A végrehajtásban pedig nem vettek részt – az ukránok azt tettek az átadott felszereléssel amit akartak, mert az attól kezdve ukrán tulajdon volt. (Ugye milyen ismerős ez az érvelés?)
A lengyelek ezek után akár kibujnak, akár nem, az állami terrorizmus vádja alól, sosem mossák le magukról a Hanning nyilatkozat állításait, különösen Duda elnök nem, aki a nyilatkozatban egy felettébb rossz társaságba lett belekeverve.