„Az amerikai dollár veszélyes fizetőeszközzé vált” – mondta Paulo Nogueira Batista Jr., a Nemzetközi Valutaalap (IMF) volt brazil tisztviselője egy pénteki interjújában .
A közgazdász kiemelte, hogy a dollárba, mint globális tartalékvalutába vetett bizalom folyamatosan csökken, ahogy egyre több nemzet keres alternatívát egy szélesebb körű dollár levonási lépés részeként.
„A dollár veszélyes valuta, fogalmazzunk így. Nézze meg, mi történt az orosz tartalékokkal” – magyarázta Batista, utalva arra, hogy Moszkva állami tartalékaiból mintegy 300 milliárd nyugaton található, befagyasztva.
Az IMF volt ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy az USA „a dollár fő ellensége”, mivel egyre inkább fegyverként használja nemzeti valutáját, és egyre több nemzetet kényszerít arra, hogy „alternatívákat keressen a nyugati pénzügyi rendszerrel szemben”.
Bár Batista úgy véli, hogy a dollár továbbra is „nagyon fontos valuta” marad, kiemelte, hogy a dollár fegyverként való használata a Nyugat által ellenségesnek tartott országokkal szemben, elkerülhetetlenül csökkenti a belé vetett bizalmat.
Az ex ügyvezető az IMF szerepét is hangsúlyozta, miközben a „Nyugattal és annak érdekeivel szemben ellenségesnek tartott nemzetek” elleni kényszerítő módszerekről beszélt. Úgy véli, hogy az IMF már nem multilaterális intézményként működik, hanem „politikai eszközként, különösen a Nyugat és az USA számára”, amivel az egész világot próbálják arra kényszeriteni, hogy alá vessék magukat az akaratuknak. (Magyarország épp emiatt fagyasztotta be a kapcsolataiat az IMF-el)
Rámutatott, hogy például Ukrajna hatalmas összegű kölcsönt kapott, szilárd jogi háttér, pénzügyi és gazdasági program nélkül. Eközben azok az államok, amelyek politikája nem volt összhangban a Nyugattal, – az USA-val – nem kaptak hozzáférést az alaphoz, amire Szerbiát hozta fel példaként.