A Győri SZDP és Vasas székház |
A magyar neoliberális politikai osztály 30 éve mindent megtesz azért, hogy a magyar baloldal történelmét végképp eltörölje. Egyszerűen azért, mert akiknek elveszik a múltját, a kultúráját, és történelmét, azok sem térben sem időben nem képesek többé egységes embercsoportként a további létezésre – ezért más közösségekbe való beolvasztásra vannak ítélve. Ha hagyják magukat!
Ennek az ordas szándéknak ellenállva is, itt szeretnék megemlékezni egy baloldali emberről és politikusról, aki életútjával és személyes karakterével a magyar szociáldemokrata ember tipikus megtestesítője volt. Arról a baloldali hősről, akinek nevét ebben a nagy kultúra és múlt pusztításban, permanens történelem hamisításban a magukat baloldalinak valló értelmiségiek többsége is elfelejtette már: Malasits Géza szociáldemokrata országgyűlési képviselőről.
Malasits Géza SZDP |
Malasits Géza Budapesten született 1874 aigusztus 24.-én. Gyermekkoráról szinte semmit nem tudunk, csak annyit, hogy vallásos, Unitárius felekezetű családban született. Eredetileg lakatos szakmát tanult, de később megtanulta a villanyszerelő mesterséget is.
Fiatalon, mesterséget tanulva vándorolt Európában, miközben igyekezett képezni magát. Londonban a Workingmans College nevű munkáskollégium hallgatója volt, ahol tanárai között voltak H.G. Wells, és G.B.Shaw is. Ebből fakadóan kiválóan beszélt angolul is, bár alapvetően a német nyelvet beszélte jobban.
Ausztriában került kapcsolatba a szociáldemokráciával, aminek hatására belépett az MSZDP-be, – ami akkoriban főként német és osztrák munkások pártja volt, a gyűléseket is két nyelven tartották. Majd két év múlva az Óbudai Munkásképző elnökévé választották.
1904-től 1919-ig a Magyarországi Vas- és Fémmunkások Szövetség-ének titkára, majd – rövid megszakításokkal – az MSZDP vezetőségi tagja volt. Ebben az időben alapította meg néhány munkatársával a VASAS SC-t ami ma is prominens tagja a magyar sportéletnek.
1924-ben a győri időközi választáson jutott be az Országgyűlésbe, ahol aztán 1948-ban bekövetkezett haláláig folyamatosan Győr város képviselője volt.
Képviselővé választása után még nagyobb hévvel vetette bele magát az érdekképviseletbe, A nyugatról magával hozott tapasztalatokkal és tudással felvértezve egyik vezéralakja lett a választókerületében a munkásokat segítő szervezetek alakításának, és különféle segélyakciók bonyolításának. Munkásságának volt köszönhető, hogy Győrben alakult először munkások számára fenntartott ingyenes ügyvédi szolgálat, ami munkajogi, polgári és büntetőperekben is vállalta a szegények képviseletét.
De a mai Dózsa György rakparton állott iszonyatosan zsúfolt barakklakások (az akkori nyomortelep) lakóinak való pénz és élelmiszer osztási akcióknak is lelkes bonyolítója és résztvevője volt. A pénzosztást a szociáldemokrata képviselők tiszteletdíjából és a munkás önsegélyező pénztárak vagyonából végezték, esetenként 20-30 pengőt is adva személyenként.
Kiváló kapcsolatban állt Szauter Ferenc akkor győri polgármesterrel is. Kijárta nála, hogy Győr kültelkein – a ma is létező Sziget városrészben – a szegények ingyenesen kaphassanak parányi telkeket, és azon házakat építhessenek.
De azt is kijárta, hogy a város a belvárosban egy ingyenes telket biztosított a szocdempártnak és a szakszervezeteknek, hogy ott saját székhelyet létesítsenek maguknak. A munkálatokhoz a város továbbá 10 ezer Pengőt is adományozott az épület felhúzásához.
Így épült meg az ország első, modern, a munkások saját tulajdonát lépező párt és szakszervezeti székház, ami ma már nem látható, csak néhány fotó maradt fenn róla. (Borítókép fent)
Az épületet Vasas Otthon–nak nevezték el, mert helyet kapott benne könyvtár, színházterem, ami konferenciák megtartására is alkalmas volt, továbbá irodák a pártnak és a szakszervezetnek, sőt a szocdempárt egyik nyomdája is sokáig ebben az épületben működött.
A háború után az otthon Vasas Szakszervezet tulajdona lett, de 1956-ban itt alakult újjá a város Szociáldemokrata párti alapszervezete mintegy 2500 taggal.
Az orbán kormány hatalomra jutása után Borkai Zsolt által vezetett város megvásárolta az épületet a Vasas Szakszervezettől, majd 2016-ban jelentős veszteséggel bontásra értékesítette azt, hogy a város „szociáldemokrata fellegvár” emlékét örökre eltörölhesse.
Ez is azt a tényt bizonyítja, hogy százmilliókat is megér a neoliberálisoknak az erős baloldali múlt emlékeinek eltüntetése!!
A múlt eltüntetése. Győr, 2016 |
Malasits Géza országgyűlési képviselőként is jelentős alakja volt a szociáldemokráciának. A kor újságjai szívesen idézték a szarkasztikus felszólalásait amiket a kormány politikája ellen tett. Harcosan ellenzett minden intézkedést ami a munkásosztályra további terheket rótt, de többször kifogásolta Horthy városi hivatalnokai által elkövetett választási csalásokat is.
Hitler hatalomra jutása után mereven ellenzett minden németbarát lépést és politikát, ahogy a Szovjetunió elleni hadba szállással szemben is több tiltakozó akcióban vett részt.
Orszéggyűlés |
1944. március 19-én, vasárnap hajnalban – annak ellenére hogy képviselői mentelmi joggal rendelkezett, többekkel, így Peyer Károllyal és még legalább három ezer szociáldemokrata és szakszervezeti vezetővel(!!) együtt – őt is letartóztatták, és koncentrációs táborba, Mauthausen–be deportálták. Május elején azonban Hitler személyes parancsára – több szociáldemokrata parlamenti képviselővel együtt – a németek egy külön vonattal visszaszállították Budapestre, és szabadon engedték. Hitler nem volt hajlandó Horthy „belpolitikai játszmáiban” részt venni a szabadon bocsátásukhoz mellékelt diplomáciai levélben tett nyilatkozata szerint.Erről az aktusról nem szívesen beszélnek a holokauszt magyar felelősségéről vitázó történészek, bár kétségtelen, hogy ezzel a deportálással Horthy – előre megfontolt szándékkal – szó szerint lefejezte a magyar baloldalt, hiszen a parlamenti képviselőit, és a képzett középvezetőit is szinte mindet megsemmisítő táborba küldte a német bevonulás árnyékában. Tette azt abban a reményben hogy a deportált baloldaliak nem kerülhetik el a gázkamrát.
Figyelemre méltó az a tény, hogy a letartóztatásukat hetekkel azelőtt meg kellett terveznie a főként liberális kispolgárokból álló adminisztrációnak, és a teljes művelet az ezt végre hajtó államigazgatást felügyelő liberálisok teljes titoktartása mellett zajlott. Vagyis a deportálásokban nem csak a nyilasok és a csendőrök a felelősök, hanem a liberálisok is!
Sajnos a legtöbb deportált magyar baloldalinak nem volt olyan szerencséje mint Malasitsnak, és néhány képviselőnek, ők a láger poklában fejezték be az életüket, amiért a Horthyt, és köreit elévülhetetlen felelősség terheli!
Sajnos a legtöbb deportált magyar baloldalinak nem volt olyan szerencséje mint Malasitsnak, és néhány képviselőnek, ők a láger poklában fejezték be az életüket, amiért a Horthyt, és köreit elévülhetetlen felelősség terheli!
Mauthauseni láger |
Malasits a hazatérése után – komoly személyes kockázatot vállalva – beadványokkal bombázta az eltávolításában hoppon maradt Horthysta hivatalokat, és politikusokat, hogy a mauthauseni lágerben maradt magyar szocdem és szakszervezeti vezetők szabadon bocsáttatását kieszközölje. A munkája – küzdelme – nem járt eredménnyel, csak falakba ütközött az azóta is „ártatlan”-nak szajkózott magyar hatóságoknál. Erről így írt az ÚJSÁG című liberális lap:
„Malasits képviselő a határaink ajtaján dörömbölő vad, vörös hordák ügynöke, akinek fő ideája, hogy a felforgató bolsevik bandák lefogott tagjait szabadon eresztesse a Kormányzó Úrral, majd azokkal újra lángra gyújtsa a szociálizmus világpusztító üszkét”
Malasits aktivistája volt a májusban alakult, Szakasits Árpád (SZDP) által vezetett – négy párti! – Megmentési Frontnak is ami „népháborút” hirdetett a Horthy rendszer és a német megszállók ellen. Egyik vidéki fő szervezője volt az 1944 októberre szervezett fegyveres felkelésnek, ami végül Szálasi hatalomra jutása miatt kudarcba fulladt.
Budapest felszabadulása után a Vasas Szakszervezet tisztségviselőjeként választották be a Nemzetgyűlésbe, majd újra az MSZDP országgyűlési képviselője lett az 1945-ös választáson. Két év múlva az 1947-es választáson is mandátumot szerzett. Az MSZDP-n belül Peyer Károly „egyesített baloldal” ellenes csoportjához tartozott. Pár hónappal az MSZDP és az MKP egyesítése után érte a halál 1948 november 9-én.
Malasits Géza azon kevés magyar politikus egyike, aki az élete kockáztatásával is kiállt a munkásosztály, (értsd: bérből és fizetésből élők, kisvállalkozók) a választói alapvető érdekei mellett. Elkötelezettsége és kiállása példaadó kell hogy legyen minden baloldali embernek akit a közössége akár a munkavállalói, akár a politikai érdekeinek képviseletével bíz meg.
Emlékét a magyar szociáldemokrácia mindörökké megőrzi.
Dicsőség a hősöknek!
Dicsőség a hősöknek!
Malasits végső nyughelye az általa alapított Vasas SC gondozásában. |
Ez a blog a „győri szocdemek” névválasztással már az első bejegyzés publikásása óta e rendkívüli politikus emléke előtt tiszteleg..