A világ két legnagyobb autógyártója, a Toyota és a Vauxhall tulajdonosa, Stellantis azt állítja, hogy Joe Biden elnök „túlzottan optimista” ha arra törekszik, hogy az országot benzinüzeműek helyett elektromos járművekre (EV-ekre) állítsa át.
A Toyota és Stellantis szerint soha nem fog működni az a Biden-terv, amely szerint 2032-re az összes új autó eladásának kétharmadát elektromos meghajtásúaknak kell megtenniük, mivel az Egyesült Államok töltési infrastruktúrája lehangoló, és soha nem lesz képes elviselni az összes elektromos jármű töltésével járó terhet.
Amellett, hogy az elektromos járművek túl drágák ahhoz, hogy egy átlagos amerikai fogyasztó megengedhesse magának, egyszerűen nincs elegendő termelési kapacitás sem, nem is beszélve a töltőállomások hiányáról, amik szükségesek volnának ahhoz, hogy az USA a járműparkját ne benzinnel vagy diesellel, hanem elektromosan üzemeltesse.
Így ez a Biden terv nem több mint egy szükségtelen és kilátástalan támadás a járműipar ellen, pont olyan amilyen ma az Európai Unióban is tapasztalható.
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségéhez (EPA) küldött nyilatkozatában a Toyota arra figyelmeztetett, hogy Biden elektromos járművei őrült rohanást okoznak a lítium és más ritkaföldfém-ásványok biztosítására az akkumulátoros autók előállításához.
„A javasolt szabály alábecsüli a fő kihívásokat, beleértve az akkumulátorok előállításához szükséges ásványi anyagok szűkösségét, és azt a tényt, hogy ezeket az ásványokat nem bányászják vagy finomítják az Egyesült Államokban. Továbbá alábecsüli a nem megfelelő infrastruktúrát és az akkumulátoros elektromos járművek magas gyártási költségeit” – mondta a Toyota.
A Stellantis, amely nem csak a Vauxhallt, hanem a Fiatot és a Chryslert is birtokolja, hozzátette, hogy a javasolt szabály „jelentősen alábecsüli a megcélzott elektromos járművek piacának felépítéséhez szükséges lépéseket. Az ambiciózus rendeletjavaslat sikere szempontjából kulcsfontosságú lesz az olyan aggályok kezelése, mint a gyártási kapacitás, az akkumulátorgyártás, a töltési infrastruktúra és az elektromos járművek fogyasztói elfogadtatása.”
A csak elektromos járműveket gyártó Tesla szerint azonban az EPA-célokat nem csak elérni lehet, hanem túl is lehet lépni – amivel az ellenkező megközelítést propagálja, mivel az Elon Musk tulajdonában lévő cég csak elektromos járműveket gyárt, Így természetesen csak azokat szeretné népszerűsíteni, mivel nincs vesztenivalója a benzinről elektromosra való átállásból.
A Tesla szerint „a könnyű tehergépjárművek villamosításának gyors üteme” alapján nemcsak az EPA céljait lehet elérni, de még túl is lehet azokat haladni.
A Tesla erre vonatkozóan azzal érvel, hogy az akkumulátoros járművek technológiája „bőségesen bizonyított, gyorsan elterjedt, és jelentősen csökkentette a költségeket, ami a versenyképesség javulásához vezetett.”
„Európában, amely az EV-görbét megelőzi az Egyesült Államokhoz képest, az elektromos járművek most kezdik megütni a puffereket a használtcikk-piacon” – írta egy kommentelő az ügyről. „Használt értékük sokkal gyorsabban zuhan, mint a hibridek, a PHEV-k és az ICE autóké.”
„Nemrég tértem vissza Olaszországból és Franciaországból, és kevesebb, mint 10 elektromos autót láttam 10 nap alatt” – reagált egy másik arra, hogy az elektromos járművek még Nyugat-Európában is vadul nem praktikusak és népszerűtlenek.
„Az elektromos autóknak nincs jövője az északi államokban” – kommentálta egy másik, mert hogy a telek túl hidegek ott, és az akkumulátorok sokkal kevésbé hatékonyak ilyen szélsőséges hőmérsékleten.
„A hibridek jobb megállást jelentenek, legalábbis addig, amíg ki nem jön egy jobb technológia, amely jobb, mint az akkumulátor. Én is szilárdan hiszek abban, hogy bármi, amiben ritkaföldfém-ásvány található, nem lehet része egy hosszú távú fenntarthatóságnak. megoldás az egész bolygó számára.”
Mások megjegyezték, hogy csak akkor lehet majd áttérni az elektromos technológiára, ha az elektromos járműveket olyan gyorsan fel lehet tölteni, amilyen gyorsan megtelik egy benzintartály, és hosszabb utazásra is azonos feltételekkel lehet majd igénybe venni az elektromos járműveket mint a benzineseket.
Az elektromos autókról.
Erőforrások értelmetlen pazarlása a köbön. Ott pihennek a garázsokban a 800 kilós akkumulátorokkal az elektromos autók, bennük a rengeteg kritikus kémiai elem, lítium, kobalt, amelyek készletei kimerülőfélben vannak. Fenntartható meg zöld jövőnek tekinteni, hogy mindenki elektromos autót vegyen, hát erre nincsenek jelzők sem. Ugyanis az erőforrások közül az anyag oldaláról sokkal keményebb korlátaink vannak, mint az energia oldaláról. Ha lenne végtelen mennyiségű anyag, nem lenne gond az energiával sem. Tudniillik az energia áramlik folyamatosan, de az anyag mennyisége a bolygón véges, ebből a szempontból zárt a rendszer. És a kémiai elemeket nem lehet egymásból átalakítani, ezt már általános iskolában megtanulja mindenki. Nem úgy működik a világ, hogy ha nincs elég lítium, akkor gyártunk lítiumot. Több milliárd éve a Napunknál sokszorta nagyobb csillagok belsejében és szupernóvákban létrejöttek ezek az anyagok, ennyi van, és kész. Itt a Földön ezeket nem tudjuk előállítani, sem máshonnan beszerezni. Az autóipari lobbi a politika támogatásával kitalált egy divatos irányt, aminek mentén újra lehet gazdasági növekedést és extraprofitot produkálni. A szabályozást úgy módosítják, hogy még az is kénytelen legyen igazodni hozzá, aki nem ért vele egyet.
Ennek a technológiaváltásnak az erőforrások oldaláról nincs meg a fedezete. Ha az úgynevezett fenntarthatóságra való átállás jegyében, amit 2050-ig meg akarnak csinálni, valóban megvalósítjuk az elképzeléseket, beleértve az elektromos autót, meg a „megújuló” energiatermelést, akkor az ehhez szükséges kritikus elemek ismert készleteit gyakorlatilag már az évszázad közepére kimerítjük.
Rengeteg tudományos cikk foglalkozik már ezekkel a korlátokkal, de valahogy a politika meg a gazdasági lobbi egyszerűen nem hajlandó ezekről tudomást venni.
Gelencsér András vegyész-légkörkutató, a Pannon Egyetem rektora
https://24.hu/belfold/2022/06/10/nyersanyagok-globalis-krizis-klimavaltozas-gelencser-andras-interju/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR29u9FbYDCMG6vflYq0KiR3prlsU5UMZljJgkifqar5C_vm6XkewUgPswQ_aem_ZmFrZWR1bW15MTZieXRlcw