Tízből csak hat amerikai gondolja úgy, hogy Joe Bident törvényesen választották meg 2020-ban az Egyesült Államok elnökévé. Ez arra utal, hogy a választók egyre jobban nem bíznak elnöksége legitimációjában – derül ki a Washington Post új felméréséből.
A Maryland Egyetem által a múlt hónapban végzett és kedden közzétett közvélemény-kutatás szerint, az Egyesült Államokban élő felnőttek 62 százaléka gondolja úgy, hogy Bident, aki idén újraválasztásra törekszik, törvényesen választották meg elnöknek. Két éve, amikor ugyanezt a kérdést feltették, 69 százalék volt.
A közvélemény-kutatás szerint a republikánusok mindössze 31 százaléka gondolja úgy, hogy Bident legitim módon választották meg, ami a két évvel ezelőtti 39 százalékhoz képest sokkal -20,5%-al – kevesebb.
Azon függetlenek aránya, akik szerint a 2020-as választási eredmények érvényesek, 72-ről 66-ra csökkent. Még a demokraták körében is 94 százalékról 91 százalékra esett vissza Biden legitimitásába vetett bizalom.
A közvélemény-kutatás akkor zajlott, amikor Biden lemaradt Trump mögött a 2024-es elnökjelöltségért folyó versenyben, annak ellenére, hogy négy különálló bűnügyben vádat emeltek republikánus riválisa ellen. Közülük kettőben Trumpot azzal vádolják, hogy összeesküvést szított a 2020-as választási eredmények megdöntésére.
Az eredmények három évet követnek, amikor a média megvédte Biden 2020-as győzelmét, és teljesen alaptalannak minősítette Donald Trump volt elnök választói csalással kapcsolatos vádjait.
A bevándorlási válság és a választópolgárok növekvő csalódottsága a magas infláció miatt Biden újraválasztási kampánya nagyrészt arra irányul, hogy Trumpot a demokrácia fenyegetőjeként mutassa be.
A Washington Post közvélemény-kutatása szerint azonban láthatóan megváltozik a választók véleménye Trump szerepéről a 2021. januári Capitoliumban zajló zavargásokban. Az amerikai felnőttek mindössze 37 százaléka gondolta úgy, hogy a volt elnök „nagymértékben” felelős a nyugtalanságért. Amikor egy héttel az eset után feltették ugyanezt a kérdést, ez az arány 45 százalék volt.
A USA Today új közvélemény-kutatása azt is kimutatta, hogy Biden a 2020-as győzelmét megalapozó demográfiai szegmensek körében is elvesztette támogatottságát.
A fekete szavazók mindössze 57 százaléka támogatja a hivatalban lévő elnököt, szemben a 2020-as 87 százalékos arányukkal. Biden immár kilenc százalékponttal lemaradva Trump mögött
A spanyol szavazók körében Biden immár kilenc százalékponttal lemaradt Trump mögött, ami a 65 százalékról 32 százalékra fordítva vezeti a demokratákat ebben a szegmensben.
A közvélemény-kutatás szerint a 35 év alatti szavazók, akik 2020-ban túlnyomó többségben támogatták Bident, jelenleg hatpontos különbséggel Trumpot támogatják.
Biden csalódottságának adott hangot amiatt, hogy gazdaságpolitikáját a szavazók rosszul értékelik a közvélemény-kutatások szerint, és azt javasolta, hogy a média tudósítása volt a hibás. Karine Jean-Pierre, a Fehér Ház sajtótitkára kedden több médiainterjúban azt állította, hogy Biden többet ért el három év alatt, mint más elnökök nyolc év alatt. „Megértjük, hogy kell egy kis idő, amíg az emberek átérezték, mit ért el Bidenomics” – mondta az MSNBC- nek .