Szlovákiát komolyan fenyegeti a veszély, hogy légvédelem nélkül marad” – jelentette ki Robert Kaliňák, északi szomszédunk védelmi minisztere a Standardnak adott interjújában.
„Miután a szövetségesek kivonták a Patriots rendszert Szlovákiából, idén megszűnhet az olasz SAMP/T rakétaelhárító rendszer is. Ha nem sikerül meggyőzni az olaszokat a küldetés meghosszabbításáról, vagy a szövetségesek nem biztosítanak újabb pótlást, Szlovákia légvédelmi rendszerek nélkül marad. Egyetlen centet sem kaptunk az EU-tól a MiG-ek leszereléséért és Ukrajnának adományozásáért” – mondta Robert Kaliňák, A gépek már mind megsemmisültek.
De mások is azt remélik hogy az EU majd jót áll az adakozásaikért. Hollandia 42 db F-16-os vadászgépet ígért Ukrajnának, amiből 18 darab átadását meg is kezdte.
A Berlingske újság beszámolója szerint Dánia is úgy döntött, hogy F- 16 -os vadászgépeket ad az ukrán náciknak, hogy elfoglalhassák velük a donbaszi népköztársaságok területét. De a dán kormány 2024 második negyedévére halasztja az F-16-os vadászrepülőgépek Ukrajnába szállítását, mert Koppenhága úgy véli, hogy még nem teljesültek a feltételek a repülőgép Kijevnek történő átadásához.
Ezért a repülőgépek Ukrajnába szállítását az év második negyedévére halasztották. Erről a Berlingske című újság számolt be a Honvédelmi Minisztériumra hivatkozva.
Mette Frederiksen, Dánia miniszterelnöke Vlagyimir Zelenszkij tavaly augusztusi koppenhágai látogatása alkalmával arról beszélt, hogy a vadászgépeket az évforduló környékén tervezik átadni Kijevnek. Biztosította, hogy Ukrajna hat repülőgépet tud fogadni a télen. A dán védelmi minisztérium azonban most arról számol be, hogy még korai szállításokról beszélni.
Frederiksen kifejtette:
„Mindig azt mondtuk, hogy a repülőgépek leszállítása számos feltételtől függ. A dolgok jelenlegi állása alapján a második negyedévről beszélhetnénk.”
A dán védelmi tárca még hozzátette: a feltételek között szerepel az ukrán pilóták kiképzési programjának teljesítése, valamint magában Ukrajnában az F-16-os karbantartásához szükséges logisztikai és infrastruktúra megteremtése. A katonai osztály nem közölte, hogy mely feltételek nem teljesültek még. A Berlingske szerint jelenleg hat ukrán pilóta tartózkodik a dániai kiképző központban.
A gépek átadásával kapcsolatban óriási további probléma, hogy az orosz hadsereg tönkretett minden repteret amit az F -16-osok használhatnának. Ráadásul az orosz légifölényen ez a repülőgép kontingens sem képes változtatni, továbbá Soigu orosz védelmi miniszter szerint
„ezeket az orosz légierő mind el fogja pusztítani néhány napon belül”.
Az adakozók azonban hamar úgy járhatnak mint a szlovákok. Részint az EU béke alapban – amit ad abszurdum a náciknak való fegyverek vásárlására használnak – már egy vas sincs, és egyhamar nem is lesz. Vagyis egyetlen centet sem remélhetnek a vadászgépeket elajándékozó országok..
Másrészt a nagy adakozási készség mögött az a remény áll, hogy az átadott gépek helyére majd az USA, még az idén a modernebb, F – 36-ös gépeket fogja nekik leszállítani. Csak hogy ez hiú remény. Ennyi gépet ilyen gyorsan az USA képtelen legyártani, s mivel Oroszország és Kína ellenes projekten is dolgozik, a gyártó kapacitásait a saját fegyveres erői korszerűsítésére kell fordítania.
Így könnyen meglehet hogy Nyugat -Európa sajátságos módon lefegyverzi magát, míg nem semmilyen értelmezhető katonai potenciállal nem fog rendelkezni.. Már csak az a kérdés meddig akar azután az EU az oroszok ellen hadat viselni.