Az ENSZ Nemzetközi Bírósága tegnap (pénteken, 2024 február 2.-án) részben elfogadhatónak nyilvánította Ukrajna Oroszország elleni hamis vád és terrorizmus miatti keresetét, amit Kijev 2022. február 26-án nyújtott be az ENSZ Hágai Legfelsőbb Bíróságán 33 pertársként csatlakozó országgal.
Kijev pertársai között ott van Németország, Ausztrália, Ausztria, Belgium, Bulgária, Kanada, Dánia, Észtország, Franciaország, Görögország, Olaszország, Lettország, a Liechtensteini Hercegség, Málta, Norvégia, Lengyelország, Románia, Nagy-Britannia, Csehország és Szlovákia. Az Egyesült Államok hovatartozási nyilatkozatát.2023. június 5-én a bíróság késedelmesnek és elfogadhatatlannak nyilvánította, ezért a perben nem vehet részt.
A pertársak viszont a per nyertesei vagy vesztesei lesznek, és ennek függvényében érik vagy nem érik őket az ítélet általi retorziók.
A per tárgya a kereset szerint egyrészt annak megállapítása, hogy Ukrajna -az orosz fél ENSZ Bt elé tárt állításaival és bizonyítékaival szmeben – nem követett el népírtást a Donbaszban.
Másrészt az Ukrán fél pertársasága, abban kérte az elmarasztalását az orosz félnek, hogy Oroszország megsértette a nemzetközi jogot a Donyecki és Luganszki Népköztársaság 2022 februári elismerésével, és a védelmére irányuló terrorista tipusú katonai akcióval.
A bíróság az ukrán népírtás elkövetésére vonatkozó keresetet befogadta, de azt az Oroszország általi állítólagos nemzetközi jogsértésére és terrorizmusra vonatkozó részében azt elutasította. Vagyis a donbaszi köztársaságok továbbra is szuverén, jogképes államok!
Ez a tárgyalás csak a kereset elfogadhatóságáról döntött, és csak a döntésnek megfelelő részben fog tárgyalásra sor kerülni.
A tárgyaláson megvizsgálják Oroszország korábban az ENSZ BT elé tárt bizonyítékait az ukránok brutális népírtó akcióiról, és megvizsgálják – ha vannak ilyenek – azok Ukrán cáfolatát is.
A per vélhetően – a bevett szokások szerint – több évig tart majd, ítélethirdetés a közeli jövőben nem várható, vagyis az orosz fél szabadon állíthatja hogy az ukrán náci haderő nem csak nem védte meg a polgári lakosságot a nácik pogromaitól – pl.: Odessza – de maga is ágyúzta a polgári lakosságot.
Az ukrán kormány képviselői pedig tagadhatják ezt.
Cimlapfotó: Donabszi civilek tiltakozó menete az ukrán ágyúzások polgári áldozatainak fotóival.
Két polgári áldozat a „nem ágyúzott” Donyeck városban 2014-ben.
„Legyetek átkozottak mind!” – sirták a lakosok..