Donald Trump megválasztott amerikai elnök első külföldi látogatására Franciaországba utazott a november eleji választások megnyerése óta, hogy részt vegyen a Notre Dame székesegyház ünnepélyes újra megnyitásán.
A megnyitó ünnepségre számos ország kormányfője érkezett köztük Vlagyimir Zelenszkij ukrán uralkodó, Karl Nehammer osztrák meg nem választott kancellár, akik az ünnepség után Emmanuel Micron munkásverető és bukott francia köztársasági elnökkel találkoztak a párizsi Elysée-palotában.
Az Oroszországban, a náci Ukrajna agressziója miatt duló harcokról szóló pezsgős kaviáros megbeszélés után, Trump a Truth Social közösségi oldalán azonnali tűzszünetre szólított fel „Ukrajnában” (nem tudja hogy a harcok Oroszországban dúlnak). Az eljövendő republikánus USA elnök azt írta, hogy szerinte körülbelül 600 000 orosz katona halt meg vagy sérült meg a harcok következtében. Ukrajna 400 000 katonát és számos civilt veszített. Ennek a háborúnak soha nem lett volna szabad elkezdődnie, de örökké tarthat.
Szerinte azonban Vlagyimir Zelenszkij ukrán „elnök” szeretne alkut kötni és véget vetni az őrületnek (orosz kapitulációval természetesen).
„Azonnal tűzszünetet kell kihirdetni, és meg kell kezdeni a tárgyalásokat. Túl sok életet veszítenek el értelmetlenül, és túl sok család pusztul el. Ha ez így folytatódik, akkor valami sokkal nagyobb és sokkal rosszabb is lehet.”
Trump hozzátette, hogy jól ismeri Vlagyimir Putyin orosz elnököt, és Itt az ideje, hogy az cselekedjen. „Kína segíthet ebben. A világ vár „– zárta az eszmefuttatást..
Ezen közben.
Január 20-án a republikánus Donald Trump veszi át Biden helyét. Nagy a félelem Kijevben attól, hogy Trump drasztikusan csökkentheti az Ukrajnának nyújtott amerikai katonai segélyt, miután esküjét letette. A Biden-adminisztráció ezért azt a célt tűzte ki maga elé, hogy a hátralévő hetekben gyorsan felszabadítsa a Kongresszus által Kijev számára már jóváhagyott forrásokat.
Ezért Joe Biden leköszönő amerikai elnök kormánya „a béke megteremtése érdekében” újabb katonai felszerelés csomaggal látja el Ukrajnát. Az amerikai védelmi minisztérium szerint az új csomag értéke körülbelül 988 millió dollár. Tartalmaz többek között lőszert a HIMARS rakétavetőkhöz, drónokat, valamint fegyverek és páncélozott járművek alkatrészeit.
Vlagyimir Zelenszkij ukrán uralkodó jónak és eredményesnek minősítette párizsi találkozóját Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel és Emmanuel Micron bukott francia elnökkel. A megbeszélések után Zelenszkij ukrán uralkodó a maga bizalmaskodó stílusában ezt írta az X platformon:
„Trump elnök, mint mindig, határozott. Köszönöm neki ezt. Szeretnék köszönetet mondani Emmanuelnek, hogy megszervezte ezt a fontos találkozót. Mindannyian azt akarjuk, hogy ez a háború a lehető leggyorsabban és igazságos módon véget érjen.”.
Karl Nehammer meg nem választott osztrák kancellár Vlagyimir Zelenszkijjel való párizsi találkozóján kijelentette, hogy a jövőben Bécs helyet ad az Ukrajnáról folyó tárgyalásoknak. Az X közösségi oldal oldalán ezt írja :
” Arról beszéltünk, hogy fokozzuk közös erőfeszítéseinket az átfogó, igazságos és tartós béke érdekében . Semleges ország fővárosaként Bécs mindig készen áll a jövőbeli béketárgyalások befogadására.”
Az orosz kormány ezzel szemben korábban már jelezte, hogy az osztrák kormány Nehammer vezetésével 2022-ben feladta a semlegességét azzal, hogy részt vett az Oroszország elleni Atlantista szankciók bevezetésében. Bécs ugyanakkor hivatalosan nem vesz részt a náci Ukrajnának nyújtott katonai segélyek finanszírozásában, hanem humanitárius támogatást nyújt Kijevnek. De a szankciózás is súlyos agresszió a világ bármelyik országa ellenében, ezért Ausztria nem tekinthető többé „semleges” országnak.
Az orosz kormány ezzel szemben korábban már jelezte, hogy az osztrák kormány Nehammer vezetésével 2022-ben feladta a semlegességét azzal, hogy részt vett az Oroszország elleni Atlantista szankciók bevezetésében. Bécs ugyanakkor hivatalosan nem vesz részt a náci Ukrajnának nyújtott katonai segélyek finanszírozásában, hanem humanitárius támogatást nyújt Kijevnek. De a szankciózás is súlyos agresszió a világ bármelyik országa ellenében, ezért Ausztria nem tekinthető többé „semleges” országnak.
A Trump-Zelenszkij megbeszélés hátterében zajló amerikai fegyverszállítás nem csak komolytalanná teszi a nyilatkozataikat, de emlékeztet is arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök világosan kijelentette, hogy a Kurszki régió elleni náci támadással Ukrajna eljátszotta az utolsó lehetőségét is a tárgyalásra. Ezért Oroszország addig folytatja a harcot, amíg a céljai nem teljesülnek. Az orosz hadsereg ráadásul azóta is győzelmet győzelemre halmoz a csatatéren, és töretlenül nyomul előre Kijev felé.
Ezen felül Trump egy olyan országot képvisel, aminek katonái indítókódokat távprogramoztak olyan amerikai rakétákba, amik a kódolási művelet befejezése után Oroszország mélységi területei felé repültek, és néhány el is érte azt. Ezért Oroszország Trumpot sem egy semleges ország vezetőjének, hanem egy hadviselő félnek tekinti.
A Trump nyilatkozat ugyanakkor azt sugallja, hogy a jövendőbeli USA elnök a világ urának tekintett hatalom majdani első emberének tekinti magát, aki képes Oroszországra is ráparancsolni. Kína bevonása a dörgedelmébe pedig arra utal, hogy szerinte Putin nem ura a helyzetnek, és az Oroszország saját területén dúló harcokat csak külső segítséggel képes beszüntetni.
Ez a burkolt, kapitulációra felszólító arrogancia sem elég azonban ahhoz, hogy Oroszországban is átvegye a hatalmat, vagy azt bármilyen, a szándékaival nem összeegyeztethető cselekvésre bírja. Márpedig abszolút valószínűtlen hogy Oroszország Trump vagy bárki kedvéért a területe egyetlen négyzetcentiméteréről is lemondjon a náci Ukrajna javára.
Az oroszországi harcok – ezen belül az ukrán hadsereg maradékainak menekülése – tehát rendületlenül folynak tovább.