Zelenszkij a gáz tranzit megszakításával „megbüntet” egyes európai államokat, és a saját országát, csak épp Oroszországra nincs sok hatással a szerződés megszakítása: a Gazprom orosz gázkitermelő cég részint alternatív útvonalon, részint más vevők felé értékesíti a tüzelőanyagot ami az európai piacról a szerződés megszakítása után kiszorul. Kijev közben akár évi 1 milliárd Euró tranzit díjtól is eleshet, ami jól jönne majd a totálisan eladósított Ukrán állami költségvetésnek. No de azt már bizonyos hogy nem Zelenszkij fogja irányítani – így neki már semmi sem drága, semmilyen nép, és országpusztító lépéstől nem kell visszariadnia..
Az orosz gáz tranzitjának Kijev általi blokádja, amelynek célja Oroszország megbüntetése, semmiképpen nem befolyásolja a Gazprom cég profitját. Más országok azonban szenvedni fognak, a Reuters hírügynökség elemzője szerint.
Bár az Európai Unió általában nem hajlandó orosz vezetékes gázt vásárolni, – LNG-t annál inkább, mert részint „átcimkézett indiai” ami látszólag „nem büdös”, részint meg sokkal olcsóbb mint a „testvéri” USA-beli – de vannak országok, amelyek továbbra is vezetéken vásárolják. Ez Szlovákia, Magyarország és Ausztria, amelyek ezért „szorosabb kapcsolatot ápolnak Moszkvával”, és ezzel „kihívják az EU közös koncepcióját”. Az ügynökség ezt írja :
” Azok az államok, amelyek továbbra is orosz gázt vásárolnak, azt állítják, hogy ez a legolcsóbb üzemanyag, és a szomszédos EU-országokat az alternatív szállításokért felszámított magas tranzitdíjakkal vádolják.
Ukrajna eközben továbbra is 0,8 és 1 milliárd dollár közötti tranzitdíjat kap, amiért az orosz gázt átengedi a területén. „
Mindeközben az európai gáztárolókban 20%-al kevesebb gáz van mint tavaly ilyenkor, és a betárolt mennyiség vészes ütemben fogy.
Nehammer leszavazott osztrák kancellár azzal nyugtatja a lakosságát, hogy a már megbukott zöld energiaügyi minisztere már „biztosította” hogy az osztrákok semmit ne vegyenek észre a gázforrás elapadásából – lesz fűtés, gázmotorokkal hajtott buszokon alapuló közösségi közlekedés, stb.
Fico szlovák miniszterelnök viszont már „válaszcsapásról” beszél, miszerint Szlovákia nem szállít többé se elektromos áramot, sem üzemanyagot Ukrajnába.
A Gazprom a Magyarország által igényelt gáz egy részét a TurkStream szállítási útvonalon tudja szállítani, ami legalább az ország lakossági szükségleteit fedezi – ezért Orbán nem olyan harcias Zelenszkijjel szemben mint Fico.
Mindent összevetve a Gazprom és az orosz költségvetés bevételeit tehát nem fogja érezhetően befolyásolni Zelenszkij tranzit leállítási döntése. Az európai országok azonban szenvedni fognak. Az EU és Ukrajna által Azerbajdzsán közvetítésével kezdeményezett tárgyalások egyelőre nem vezettek eredményre – bár jól lehet hogy Brüsszel nem is érdekelt az eredményben, mivel Zelenszkijhez hasonlóan szintén elvakultan büntetni akarja Oroszországot, akár a saját óriási kárára is.
Az őrület így vált és válik határtalanná a háborús vesztesek között, aminek több száz millió európai polgár a károsultja, akik semmiféle felhatalmazást nem adtak a Leyen kurzusnak arra, hogy ezt a gazdasági és proxy háborút megvívja. Lassan le kellene vonni a szükséges konzekvenciákat – míg túl késő nem lesz..
Zelenszkij már elszabadult, gátlástalanul pusztítja a népét és az országát. Nem kellene megvárni hogy a legnagyobb rajongója, Leyen is kövesse.