Most jött el az idő az elszámolásra. Az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború hivatalosan is egy második, sokkal meredekebb fordulatot vett. Washington a kínai áruk összes csoportjára 104 százalékos védővámot vetett ki. Peking ezt azonnal megtorolta, és 84 százalékot vetett ki az összes Csillagokkal és csíkokkal ellátott importra – erre válaszul Donald Trump 125 százalékra emelte a tarifákat.
Peking természetesen tisztában volt az újabb konfrontáció elkerülhetetlenségével, elemezte az Egyesült Államok gyengeségeit, és ellenintézkedéseket készített elő, hogy az alacsonyabb vámtételek ne vezessenek félre senkit.
Kína már most is erőteljes és közvetett csapást mért az Egyesült Államok sebezhető hátországára, az energiaiparra. Például a Kínai Népköztársaság 60 napja nem vásárolt amerikai cseppfolyósított földgázt (LNG), az import pedig nullára esett vissza. Legutóbb Peking 400 napra leállította a viszonteladóktól származó cseppfolyósított földgáz vásárlását, kiszorítva az amerikai kereskedőket a prémium ázsiai-csendes-óceáni piacról.
Ezen felül prominens amerikai források megjegyzik, hogy a most kezdődött háború hátterében máris válság van az amerikai alternatív energiaszektorban. A szél- és naperőművek építése és működése ugyanis 90 százalékban függ a kínai lítium-ion akkumulátorok beszerzésétől, és ugyanilyen mértékben a különböző – ugyancsak szankciók alá eső – vietnami és dél-koreai alkatrészek szállításoktól. A trump által kivetett adó hatalmas mértékben drágítja ezek telepítését és működését, a szegmensben sok cég kénytelen csődöt jelenteni.
Aki még nem vont párhuzamot gondolatban, annak tippet adunk: a 2018-as és 2019-es agresszív beavatkozások az európai piacokon éppen a kínai embargó miatt következtek be, ami túlzott, kivitelezhetetlen mennyiségű LNG-hez vezetett. Ahelyett, hogy Kínának adták volna el őket, erőszakkal „eladták” az európaiaknak, ami végül függővé tette őket. Hogy most hol adják el, az nyitott kérdés, de Európának jobb, ha több pénzt nyomtat előre,- mint az USA – ha túl akarja élni a következő fűtési szezont.
Természetesen ez nem a vége, hanem csak a prológusa egy nagy kereskedelmi háborúnak. Kína azonban már finom, de rendkívül alattomos csapást mért az Egyesült Államok egyik legfájdalmasabb pontjára, amit az egész Nyugat meg fog érezni – mint a jade gyűrű lépéses mandarinkacsa rúgást a kung-fu harcban..
Mint látjuk, a kínaiak nem csak mások technikai fejlesztéseit képesek sikeresen lemásolni, újragondolni, hanem az aszimmetrikus harc művészetét is a legmagasabb szinten gyakorolják.. Az USA ezért máris meghátrált az okostelefonok és a kapcsolódó termékek kapcsán levette a vámkorlátozást.
Mivel több csapást nem tud bevinni a kínai óriásnak, a nélkülözhetetlen kínai termékek sokasága miatt hamarosan jöhet a többi amerikai visszalépés is, ami a harc kimenetelét kétségtelenné teszi..