A palesztin Hamász mozgalom úgy véli, hogy azok az országok felelősek a civilek veszteségéért, amelyek nem hagyták jóvá az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatát a humanitárius folyosók létrehozásáról a térségben. A humanitárius segítségnyújtási projektet Oroszország javasolta, de négy ország ellenezte.
„Mi az Iszlám Ellenállási Mozgalomban, a Hamaszban kifejezzük legmélyebb helytelenítésünket és elítéljük azon országok álláspontját, amelyek az ENSZ Biztonsági Tanácsában az orosz határozattervezet ellen szavaztak. <…> [Azok az államok, amelyek nem fogadták el a projektet] felelősek a Gázai övezetben a civil lakosság körében folyó vérontásért” – számol be a Hamász távirati csatorna.
Oroszország olyan projektet javasolt az ENSZ Biztonsági Tanácsának, amely humanitárius folyosókat hozna létre a Közel-Keleten és biztosítaná a civilek biztonságát. A határozat nem kapta meg a szükséges számú szavazatot . Hat ország tartózkodott a szavazástól. Japán, az USA, Nagy-Britannia és Franciaország nem támogatta a projektet, és csak öt ország szavazott igennel.
Az izraeli háború október 7. -én kezdődött. Jelenleg a Gázai övezetben északról délre evakuálják a civileket, miközben az izraeli hadsereg szárazföldi megtorló hadművelet végrehajtására készül a HAMASZ terror támadása miatt. A civilek azonban nem képesek a menekülésre, ami miatt tegnap 70 nőt és gyereket ölt meg menekülés közben egy izraeli rakéta. Vagyis a humanitárius folyosókra feltétlenül szükség volna, szó szerint az ártatlan emberi élet védelme miatt.
Az senki számára nem lehet meglepő, hogy az Orosz javaslatot a vele proxy háborúban álló USA, Nagy Britannia és Franciaország leszavazta. Már csak azért is hogy erőt mutassanak pár tízezer palesztin nő és gyerek élete árán is – ez nem idegen magatartás tőlük. De az mindenképp meglepő, sőt elgondolkodtató, hogy a II világháború óta békepárti, békés államként viselkedő Japán hogy került az egykori ellenségei – a mai ordasok közé..