A Hamász elleni izraeli háború a tizenötödik napjához érkezett, két héttel azután, hogy a Hamász legalább 1300 izraelit megölt és több mint 3300-at megsebesített egy könyörtelen támadásban. A Gázai övezetben a Hamász által ellenőrzött egészségügyi minisztérium jelentése szerint legalább 4137 palesztint öltek meg. A Hamasz és a Palesztin Iszlám Dzsihád több mint 210 katonát és civilt tart túszul, köztük külföldi állampolgárokat. Pénteken végül szabadon engedtek két túszt, két amerikai állampolgárt.
Folytatódnak a Hamász rakéták Izraelre és az izraeli légicsapások Gázára. Miközben 35 humanitárius segélyszállító teherautó tart az övezetbe, miután szombat reggel megnyitották az egyiptomi határátkelőt, Kairóban békecsúcsot tartanak, amelyen arab és európai nemzetek vesznek részt. A Hezbollah továbbra is rakétákat lőtt Izrael északi határa fölé, és Izrael viszonozza a tüzet.
Íme, amit tudnod kell 15 nappal a háború után.
Mi történt ma
Egy segélyszállító teherautó érkezik az ENSZ egyik raktárába, miközben folytatódik a konfliktus Izrael és a Hamász palesztin iszlamista csoport között szombaton a Gázai övezet középső részén.
■ Két amerikai-izraeli túsz Judith és Natalie Raanan péntek késő esti szabadon bocsátását követően, katari közvetítés segítségével, Joe Biden amerikai elnök kijelentette, hogy „nagyon örült”, és hozzátette, hogy „a támadás legkorábbi pillanataitól kezdve éjjel-nappal dolgozik a Hamász által elrabolt amerikai állampolgárok felszabadításán. A Hamász közölte, hogy addig nem tárgyal az IDF foglyainak sorsáról, amíg Izrael nem vet véget a Gázai övezet elleni „agressziójának”.
■ Az IDF most hivatalosan értesítette 210 ember családját, hogy rokonaikat a Hamász elrabolta Gázába.
■ Szombat reggel megnyitották az Egyiptom és Gáza közötti rafahi átkelőt, amely mintegy 35 humanitárius segélyszállító teherautót engedett be az övezetbe. Mintegy 700 000 gázai költözött az övezet déli régióiba egy izraeli védelmi tisztviselő szerint, aki hozzátette, hogy az északi kórházak „katonai bázisokká változtak”, és a Hamász arra kényszerítette a kórházak vezetőit, hogy maradjanak a helyükön.
■ Az Orvosok az Emberi Jogokért Izraeli irodája petíciót nyújtott be a Legfelsőbb Bírósághoz az IDF azon követelése ellen, hogy evakuálják a gázai Al-Quds kórházat. Az Állami Ügyészség azt válaszolta, hogy jelenleg nem terveznek katonai csapást a kórház ellen.
■ Kairóban szombaton nyílt meg a Hamász–Izrael háborúról szóló nemzetközi csúcstalálkozó, amelyen részt vett Abdullah jordán király, Al-Sisi egyiptomi elnök, Abbász palesztin elnök, James Cleverly brit külügyminiszter és Guterres ENSZ-főtitkár. A csúcstalálkozó a gázai humanitárius válságra, a Hamász által fogva tartott túszok szabadon bocsátására, a regionális stabilitás szükségességére, valamint arra, hogy Izrael katonai válaszlépésében tiszteletben tartsa a nemzetközi jogot, a gázai humanitárius válságra összpontosított. Úgy zárult le, hogy a vezetők és a külügyminiszterek nem állapodtak meg a közös nyilatkozatban
■ Giorgia Meloni olasz miniszterelnök Izraelbe tart, miután részt vett a kairói csúcstalálkozón. Várhatóan szombat este találkozik Benjamin Netanjahu miniszterelnökkel.
■ Több rakétát és páncéltörő rakétát lőtt ki szombaton a Hezbollah Észak-Izraelre. A támadásokban két thai állampolgár közepesen és könnyebben megsebesült. Az izraeli hadsereg viszonozta a tüzet. A Hezbollah bejelentette első áldozatát a harcok során. Yoav Gallant védelmi miniszter, aki szombaton meglátogatta Izrael északi határát, kijelentette: „A Hezbollah úgy döntött, hogy csatlakozik a harchoz, és nagy árat fizet érte, és minden lehetőségre fel kell készülnünk. Nagy kihívások állnak előttünk.”
■ A Hamász szombaton több rakétát lőtt ki Tel-Aviv környékére.
■ Számos izraeli kórház több órára megszakadt az internetről az Izraeli Nemzeti Kiberigazgatóság által kiadott kibertámadási riasztások miatt.
■ Kis házi készítésű bomba robbant fel a ciprusi nicosiai izraeli nagykövetség közelében szombaton kora reggel. Az épületben nem keletkezett kár. A ciprusi média szerint négy férfit letartóztattak a robbanás után, és feltehetően Szíriából származnak.
■ Ciszjordániában a Palesztin Foglyok Klubja közölte, hogy a háború kezdete óta legalább 1070 palesztint tartóztattak le Izraelben.
■ A CNN arról számolt be, hogy a jemeni huthi lázadók által csütörtökön Izraelre indított nagy hatótávolságú lövedék kilenc órán át tartott. A jelentés szerint egy amerikai hadihajó 15 drónt és négy cirkálórakétát fogott el, amelyek röppályája nem hagyott kétséget afelől, hogy a hutik Izraelre céloznak.
■ Az Izraelnek és Ukrajnának nyújtott biztonsági segélyekről szóló kongresszusi szavazás előtt Biden továbbra is összekapcsolta a két konfliktust, és a Twitteren ezt írta: „Nem engedhetjük – és nem is fogjuk – győzni a Hamászhoz hasonló terroristákat és a Putyinhoz hasonló zsarnokokat.”