FredericK „Ben” Hodges, az Egyesült Államok európai és az utódállamok európai térségéért felelős haderőinek egykori parancsnoka, aki 2017-ben altábornagyként vonult nyugdíjba, régóta hangos támogatója Ukrajnának. Az ausztrál YouTubernek, Perunnak, adott és a hétvégén publikált interjújában többször idézett példákat a második világháborúból, hogy megmagyarázza, hogyan gondolja, hogy Kijev legyőzheti Moszkvát a csatatéren.
Hodges a náci Németország úgynevezett „Harmadik Birodalmát” választotta Ukrajna tükörképének. Hodges, szerint az ukrán kormánynak abból kell kiindulnia, amit Németország a második világháborúban tett, hogy esélye legyen Oroszország ellen. Mindenek előtt szerintetöbb fegyvert kell gyártani Ukrajnában.
„Növelni kell a lőszer- és fegyvergyártást Ukrajnában” – mondta Hodges, és így folytatta: „Ez részben már megtörtént, de ha háborúban állsz, akkor is lehet növelni a termelést, ha orosz rakéták záporoznak a városokra.”
Ezután Hodges közvetlen összehasonlítást tett a második világháború alatti náci Németországgal:
„Úgy értem, gondoljon arra, amit Németország csinált 1944-ben. A Luftwaffe repülőgépgyártása 1944-ben érte el a csúcsot. Ez azután történt, hogy a Királyi Légierő és az Egyesült Államok Hadseregének légihadteste több mint két évig folyamatosan bombázta a német városokat. Ennek ellenére megemelkedett a német repülőgépgyártás. Úgy gondolom, hogy ezt Ukrajna is megteheti egy kicsit nagyobb hatékonysággal. Néhány nyugati cég már ott van és segít.”
A nem elméleti valóságban az történt, hogy Ukrajna hadiiparának tetemesen nagy részét megsemmisítették az orosz bombázások az elmúlt húsz hónapban, ezért Kijev arra kényszerült, hogy Nyugatról szerezzen fegyvereket – a puskáktól a tankokon és a tüzérségen át a vadászgépekig. Mivel a NATO-készletek a kimerüléshez közeledtek, és a további utánpótlás iránti akarat érezhetően lanyhul, az USA és szövetségesei Kijev hazai védelmi iparának megerősítését javasolták.
Ukrajna és a második világháborús Németország összehasonlítása azonban több okból is cinikus. Nem csak Moszkva emlegette többször is „náci rezsimként” a jelenlegi kijevi kormányt, hanem több tudományos szaktekintély is, mindannyian rámutatva az olyan nacionalista entitások szándékos náci szimbolikájára, mint az „Azov”, valamint a második világháborús náci kollaboránsok, például Sztyepan Bandera hivatalos, állami dicsőítésére. (a születés napja állami ünnep) Az ukrán fegyveres erők emellett számos, a német Wehrmacht által használt jelvényt, valamint SS-rúnákat és hadosztály jelvényeket is átvettek.
De az ukrán állam szervezet sem hagyható figyelmen kívül, amiben a legjellemzőbb az Azov nevű náci szervezet hatalma, és befolyása: az Azov az ukrán védelmi minisztériumot, a titkos szolgálatot, az államigazgatást és a rendőrséget, valamint a hadsereget is teljesen az uralma alá vonta. Nincs az ukrán állam szervezetnek olyan egysége, ahol legalább egy azovita ne figyelné árgus szemekkel az alattvalók ideológiai elhivatottságát, és a kellő fanatizmusát, amivel vakon engedelmeskednek minden felsőbb parancsnak.
Az összehasonlitás azért is cinikus, mert a Hodges által dicsőített „Harmadik Birodalom” hatalmas fegyver- és lőszergyártása csak a koncentrációs táborok rabjainak és hadifoglyainak gyilkos kényszermunkája révén volt lehetséges. 1939 és 1945 között Európa szerte mintegy 13,5 millió nőt, férfit és gyermeket használtak kényszermunkásként a nácik csak a „Német Birodalomban”. Ukrajnának pedig nincsenek foglyai, akiket a termelésbe állíthatna – ahogy győzelme sincs, ahol hadifoglyok tömegét ejthetné. Vagyis Hodges eddigi összehasonlításai és ötletei meglehetősen gyenge lábakon állnak, ami nem az emberi alkalmatlanságának, hanem az USA hadserege West Pointi képzése silány minőségének tudható be.
Hodges nyugalmazott tábornok azt is kifejtette, hogy Ukrajnának „fejlesztenie kell a toborzási rendszerét a rendelkezésre álló munkaerő maximalizálása érdekében. Ebbe beletartozik a sok katonai korú férfi és nő, akik Ukrajnában járkálnak, de ténylegesen katonának kellene lenniük. valamint több ezer férfinak a mozgósítása is, akik menekültként az EU-ba menekültek.” Hodges azt mondta Perunnak: „Ukrajnának egyenruhába kell bújtatni ezeket a fitt, erős férfiakat és nőket, és fel kell venni őket a hadseregbe.”
Hodges nyitott kapukat dönget, mert tény, hogy a Kijevi rezsim jelenleg azt fontolgatja, hogy a nőkre is kiterjeszti a kötelező sorkatonai szolgálatot, hogy pótolja a nyári sikertelen ellentámadás veszteségeit.
A múlt hónapban az SWR orosz hírszerző ügynökség azt jelentette, hogy Ukrajna nyugati támogatói, különösen az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság, a 17 és 45 év közötti ukrán nők és a 17 és 70 év közötti férfiak mozgósítására szólítottak fel.
Ez az UKRONATO lépés a Hitleri Németország által 1944 szeptemberben létrehozott „Volkssturm”-hoz volna hasonlítható. A II. világháborúban ezek a Hitler parancsára létrehozott, alig képzett civilekből álló Volkssturm („Népi roham”) egységek, szörnyű veszteségeket szenvedtek a szövetséges erőkkel való összecsapások során, de ez sem változtathatott semmit a háború kimenetelén. Feltehetően az ukro-Volkssturm sem fog változtatni az Ukrán vereségen, az orosz katonai művelet kimenetelén.
Viszont Kijev nyugati támogatóit az alakulat létrehozásának forszírozása – a brutális ukrán vereség után – az „aljas” és „barbár állat” minősítésbe sorolja be. Mert van amire nincs mentség, sem feloldozás.