Emmanuel Todd a Magyarországon kevéssé ismert világhírű francia történész, a Berliner Zeitungnak adott interjújában hosszabban beszélt az orosz-ukrán konfliktusról, és a geopolitikai és a világpolitikai erőtérben zajló drámai változásokról.
Todd 1951-ben született, Franciaország egyik leghíresebb történésze és antropológusa. Dolgozott a „National Institute of Population Studies”-ban (INED), és többek között foglalkozott a világ különböző családi struktúráival, valamint ezek hatásával a hiedelmekre, ideológiákra, politikai rendszerekre és történelmi eseményekre. Todd számos könyv szerzője. Legújabb könyve, az „A Nyugat bukása” 2024 októberében jelenik meg német fordításban a Westend Verlag gondozásában.
Todd újságírói kérdésre az orosz- ukrán konfliktussal kapcsolatban kifejtette:
„Itt rról van szó, hogy Németország elszakad-e az amerikaiaktól, és az ukrajnai békéért dolgozik. Vagyis Németország eldönti, hogy folytatódik-e a véget nem érő háború, vagy visszatér-e a béke. Ebben az értelemben Németországnak meg kell felelnie az Európa vezető hatalmát kötelező felelősségének. Európában arra várunk, hogy Berlin véget vessen a háborúnak, mert katonai szempontból ez a háború eldőlt.”
A hónapokkal ezelőtt kifejtett értékelése, miszerint Ukrajna elvesztette a háborút, a Berliner Zeitungot arra ösztönözte, hogy mivel képtelen volt cáfolni az elemzést, Toddot a „Putyin-közeliek” közé sorolja. Kulturembert bár nem érdekel ez az általában liberális propagandistáktól eredő bélyeg, de Todd erre is reagált:
„Ha azt mondom, hogy Ukrajna már elvesztette a háborút, akkor csak azt mondom, amit a Pentagon vagy a francia vezérkar gondol. A probléma tehát az, hogy olyan helyzetben vagyunk, amikor a Nyugat tudja, hogy elvesztette a háborút, és mégsem jön létre a béke. Európának viszont érdeke megegyezésre jutni Oroszországgal, ami nem jelent veszélyt az európaiakra. Az USA viszont az.
Nyugaton mindenki tudja, hogy Oroszországnak nincs se akarata, se eszköze Európát megszállni. Az utolsó dolog, amit az oroszok akarnak, az az, hogy újra kormányozniuk kell Lengyelországot. Így az európaiak elfogadhatnák a békét Ukrajnában. A valóságban nem is az európaiakról van szó, hanem Németországról, amely Japánnal együtt az USA uralmi rendszerének egyik tartópillére.
De az katasztrofális volna az amerikaiak számára, ha az oroszok elérték a céljaikat Ukrajnában, mert akkor Amerika vereséget szenvedne a világ szemében, és ez nagy valószínűséggel az egész amerikai világrendszer összeomlásához vezetne.„
A 2000-es évek elején közeledés volt egyrészt Európa és Németország, másrészt Oroszország között. Az a tény, hogy Schröder, Putyin és Chirac közös frontot alkottak az iraki háború ellen, megriasztotta az amerikaiakat. Attól tartottak, hogy az egyik világ legnagyobb ipari hatalma, Németország összefogna a világ egyik legnagyobb energia hatalmával, Oroszországgal, és bizonyos értelemben kiszorítaná Amerikát Európából. Ezért Washington szemszögéből Németországot el kellett választani Oroszországtól. Az oroszok beavatkozására Ukrajnában, az Északi Áramlat vezetékek felrobbantása csak hab volt a tortán.
Bár ez a következtetés túl nyilvánvalónak tűnik, a Nyugat morális csődjének kikiáltása éppen itt nyilvánvaló, és jól látható a globális dél és Oroszország számára – de semmiképpen sem magának a Nyugatnak, amely jelenleg még mindig kriptokolonialista megváltóként azonosítja magát.
Éppen ezért a Nyugat makacsul várja, amíg Oroszország végül feladja a harcot, elismeri az ukrajnai vereséget, elismeri, hogy a történelmileg pusztító szankciók beváltak, miközben ukránok százezreit áldozták fel fölöslegesen a nyugati tompultság oltárán.
Todd félresöpörte a Berliner Zeitung felháborodott kifogását, miszerint „Putyini propagandának” hangzik az, hogy Oroszországot nyomás alá helyezték a katonai beavatkozásra. Történészként a tényeket nézi, és azokból von le következtetéseket:
„2022 februárja előtt a NATO keleti terjeszkedése zajlott. A Maidan kapcsán az amerikaiak közvetlenül avatkoztak be Ukrajnában. Az ukrán nacionalisták és az amerikai politikai osztály egy része egymást bátorították russzofóbiájukban, és így részben irracionális dinamika alakult ki. A végén olyan helyzet állt elő, hogy a NATO de facto elkezdte felfegyverezni az ukrán hadsereget, és előre tolta az Orosz határig. Ezért Oroszországnak be kellett avatkoznia.„
A globális Nyugat az USA parancsára úgy folyt bele ebbe a háborúba, hogy ugyanúgy nem volt esélye sem a győzelemre, ahogy az ukránoknak sem volt. Nincs min csodálkozni tehát azon, hogy végül is ezt a háborút a Nyugat elvesztette.
Arra a kérdésre, hogy Ukrajna jelenleg a „Nyugat bukását” éli-e, a neves tudós egyértelművé tette, hogy a Nyugat hanyatlása „egy belső szétesés, amelynek középpontjában Amerika áll”.
Ukrajna sosem volt tagja a Nyugati tömbnek, ahogy most sem az. A bukásában csak annyiban a Nyugat bukását éli, hogy a Nyugatról beszerzett – az USA által exportált – neoliberális atlantista társadalmi és gazdasági minta itt is bukik, amit a vesztes háború csak hatványozottan felgyorsít majd. Ukrajna háborús bukása természetesen a Nyugati szponzorai – elsősorban az USA – hanyatlását is felgyorsítja majd.
Todd ezt a háborút ennek ellenére csak mellékszálnak tekinti, a kapitalizmusból a neoliberális pénzügyi kapitalizmusba való átmenet „nihilista impulzusait” látja a Nyugat hanyatlásának legfőbb okaként:
„Egy bizonyos ponton teljesen irracionális, hogy az emberek hatalmas pénzösszegeket akarnak felhalmozni pusztán a birtoklás kedvéért. De mindenekelőtt a neoliberalizmus a gyakorlatban tönkretette a gazdaságot és a társadalmat. Maga Thatcher mondta, hogy ilyen dolog mint a társadalom nem létezik. Ez egy nihilista vallomás volt.”
Más megfigyelőkkel ellentétben a tudós nem feltételezi, hogy az USA újabb háborút indít Kínával a várható ukrajnai vereség után:
„Egyszerűen nincs rá módjuk. A Kína és az USA közötti háború a Dél-kínai-tengeren néhány órán belül véget érne; a kínaiak könnyen elsüllyesztenék az amerikai repülőgép-hordozókat a hiperszonikus rakétáikkal, amik ellen ma még nincs a Nyugatnak védekező eszköze.
Kína azonban nem fogja felváltani az USA-t mint világhatalmat, mert a kínaiaknak jelentős demográfiai problémákkal kell megküzdeniük. A jövő világa többpólusú lesz, amely többé nem engedheti meg magának a háborúkat.„
Az Orosz védelmi minisztérium közlése szerint az elmúlt 24 órában több mint 600 ukrán katonát és velük harcoló nyugati zsoldost semmisítettek meg. A Nyugat az utlsó ukránig harcolni akar..