A New York-i Alkotmányos Jogok Központja (CCR) polgári jogi csoport bepereli Joe Bident, és kormánya tagjait, mert az állítólag nem teljesítette a nemzetközi és az Egyesült Államok törvényei szerint azt a kötelezettségét, hogy megakadályozza Izraelt a gázai népirtásban.
A CCR több palesztin csoport és személy nevében benyújtott panasza azt állítja, hogy Izrael cselekedetei, beleértve a „tömeggyilkosságokat”, a civil infrastruktúra megtámadását és a kiüldözéseket, népirtásnak minősülnek. A CCR kijelentette, hogy a népirtás elleni 1948-as nemzetközi egyezmény megköveteli az Egyesült Államoktól és más országoktól, hogy erejüket és befolyásukat használják fel a gyilkosságok megállítására.
„Izrael legszorosabb szövetségeseként és legerősebb támogatójaként, az Egyesült Államoknak megvannak arra az eszközei, hogy elrettentő hatást fejtsenek ki. Az izraeli tisztviselők ennek ellenére, jelenleg háborítatlanul népirtó cselekményeket folytatnak a palesztin nép ellen Gázában” – érvel a panasz.
A kaliforniai szövetségi bírósághoz benyújtott kereset azt kéri a bíróságtól, hogy tiltsa meg az Egyesült Államoknak, hogy fegyvereket, pénzt és diplomáciai támogatást nyújtson Izraelnek. Azt is kéri, hogy az elnököt, Antony Blinken külügyminisztert és Lloyd Austin védelmi minisztert a bíróság kötelezze, hogy „minden tőlük telhető intézkedést tegyenek meg, hogy megakadályozzák Izrael népirtó cselekményeit a gázai palesztin nép ellen”.
Ezek közé tartozik Izrael amerikai nyomás alá helyezése, hogy vessen véget Gáza bombázásának, szüntesse meg a terület ostromát, és akadályozza meg a palesztinok erőszakos elüldözését.
A CCR, amely 2004-ben megnyert egy mérföldkőnek számító pert az Egyesült Államok legfelsőbb bíróságán a guantánamói fogolytáborban az amerikai hadsereg által fogva tartott foglyok jogainak megállapításáról, azt mondta, hogy a Hamász október 7-i, határokon átnyúló támadása, amelyben körülbelül 1200 embert megöltek, és több mint 200-at elraboltak, nem ad jogi indoklást a Gázai övezet elleni izraeli támadás mértékére, amely több mint 11 000 palesztint, köztük 4600 gyereket ölt meg, és 1,5 millió embert kényszerített otthona elhagyására.
A perrel párhuzamosan indul a nemzetközi büntetőbíróság eljárása, amiben Izraelt és a Hamaszt vizsgálja feltételezett háborús bűnök miatt. A jogtudósok azonban azt mondják, hogy a népirtás nehezebben bizonyítható bűncselekmény, és megkérdőjelezik, hogy az elnök kényszeríthető-e annak megállapítására, hogy Izrael népirtást követ el, és ezért kötelessége cselekedni.
az ellenérvelés szerint Bill Clinton elnök 1994-ben megtagadta, hogy a 800 000 tuszi szisztematikus meggyilkolását Ruandában népirtásként ismerje el, hogy megkerülje a beavatkozás jogi kötelezettségét. Később bocsánatot kért a ruandai néptől.
A holokauszt nyomán megírt 1948-as egyezmény a népirtást úgy határozza meg, mint „egy nemzeti, etnikai, faji vagy vallási csoport, mint olyan, részben vagy egészben való elpusztítását”. Az egyezmény első cikke megköveteli az aláíró országoktól, köztük az Egyesült Államoktól, hogy „megelőzzék és büntessék meg” a népirtást.
A kereset felsorolja az Izrael által végrehajtott akciók sorozatát, amelyek a CCR szerint a palesztin nép elleni népirtásnak minősülnek. Ide tartozik a polgári halálozás mértéke, a szisztematikus kollektív büntetés és „a legalapvetőbb életszükségletektől való megfosztás”.
A CCR szerint az izraeli parancs, hogy több mint 1 millió palesztin hagyja el otthonát Gázában, az izraeli politikai és katonai vezetők által használt nyelvezet mellett népirtásra való felhívást jelent. A perben felhívták Benjámin Netanjahu miniszterelnök figyelmét egy Mózes 5. idézetre: „Emlékezz arra, hogy Amalek mit tett veled, mondja a Szent Biblia, és mi emlékezünk, és harcolunk.”
A CCR panasza így szólt: „A Bibliában Isten megparancsolja az amalekita férfiak, nők, gyermekek és állatok kiirtását, és ezt a parancsot a tudósok „isteni parancsolatú népirtásnak” nevezik.”
A kereset szerint magas rangú izraeli tisztek kinyilvánították „a palesztin élet elpusztításának szándékát Gázában”, köztük Ghassan Alian tábornok, aki azt mondta: „Az emberi állatokat így kell kezelni. Nem lesz áram és víz sem [Gázában], csak pusztítás lesz. A poklot akartad, megkapod a poklot.”
A CCR idézett egy nemzetközi bíróság ítéletét, amely szerint az államok kötelesek megakadályozni a népirtást „minden ésszerűen rendelkezésükre álló eszköz felhasználásával”.
„A nemzetközi jog értelmében az Egyesült Államok köteles minden rendelkezésére álló intézkedést megtenni a népirtás megelőzése érdekében” – áll a keresetben.
„A vádlottak azonban ismételten megtagadták nyilvánvaló és jelentős befolyásukat, hogy feltételeket szabjanak vagy korlátozzák Izrael hatalmas bombázását és Gáza teljes ostromát. Tették ezt annak ellenére, hogy egyre több bizonyíték van arra vonatkozóan, hogy izraeli politikák tömeges károkat okoznak a gázai palesztin lakosságnak, ideértve olyan életfeltételek megteremtését, amelyek a teljes ostrom során fizikai megsemmisítésükhöz vezetnek, sőt a növekvő, több ezer gyereket is érintő halálesetek ellenére is.”
A CCR közölte, hogy az Egyesült Államok a közelmúltban megerősítette egyetértését és támogatását a népirtás megelőzésére és megbüntetésére vonatkozó kötelezettségekkel.
„Amikor az Egyesült Államok beavatkozott Ukrajna Oroszország elleni perébe a nemzetközi bíróságon, az Egyesült Államok kifejezetten elismerte, ahogyan ez a bíróság is korábban megállapította, hogy az állam „megelőzési kötelezettsége és ennek megfelelő cselekvési kötelezettsége abban a pillanatban keletkezik, amikor az állam tudomást szerez, vagy általában tudnia kellett volna arról, hogy fennáll a népirtás súlyos kockázata” – áll a keresetben.
Antiglobalista kommentár: visszanyal a fagyi! Az USA az ukrajnai konfliktusban népírtással vádolta meg Oroszországot – a saját ukrajnai katonai szerepét igazolva ezzel a nemzetközi jogban – csak hogy ezzel precedenst teremtett, és joggal kérdezik tőle, hogy Izraelben miért nem „vette észre”, hogy mi történik, – pedig hajókat is küldött az izraeli partokhoz.. A népírtás – a valódi – ellen köteles az USA fellépni, de nem tette meg. Az USA komány tagjaniak felelőssége nem kérdéses.