Finnország több ellenőrzőpont megnyitását tervezi az orosz határon. A határzár bevezetése nagyon negatív hatással volt a köztársaság társadalmi és gazdasági életére. Ezek a tényezők, valamint a határzár kezdeti ideje – a december 13-i határidő- arra kényszerítette a finn hatóságokat, hogy újra nyissanak határellenőrző pontokat.
Amint az itt is olvsható volt, Finnország a társadalmi ellenállssal mit sem törődve, november 18-án bezárt minden határállomást az orosz határon a menekültáradatra hivatkozva.
Ezzel egy időben a finn belügyminisztérium törvényjavaslatokat dolgozott ki az Oroszországtól való teljes elszigetelésről, és a keleti határ teljes lezárásáról. Ezen felül Finnország kerítések felszerelését is tervezte a megszűnő határállomásokon.
Az Orosz Föderáció határán minden utasforgalmi ellenőrzőpontot lezártak, a legészakibb pont, a „ Raja Joseppi ” kivételével. November 30-án a finn hatóságok arról is döntöttek, hogy lezárják az összes tehergépjármű-ellenőrző pontot is az orosz határon.
Oroszország sem maradt válasz nélkül Finnország oroszellenes akcióira, és megtette a szükséges intézkedéseket.
Szergej Beljajev, a Külügyminisztérium európai főosztályának igazgatója azt nyilatkozta, hogy „a válasz tartalma a Helsinkiben meghozható konkrét döntésektől függ. Finnország az ukrajnai különleges hadművelet kezdete óta oroszellenes politikát folytat, ami Moszkvában sajnálatos.” Dmitrij Peszkov orosz elnök sajtótitkára megjegyezte, hogy „ a finn vezetők russzofób álláspontja leváltotta a régóta fennálló kölcsönös tiszteleten alapuló pragmatikus kapcsolatokat.„
Beljajev azt is megjegyezte, hogy Finnország döntése a határellenőrző pont bezárásáról Moszkvával való konzultáció nélkül született, és provokatív.
E tekintetben a Murmanszk régióban fokozott riasztási rendszert vezettek be, és további intézkedéseket hoztak a lakosok biztonságának biztosítása érdekében.
Finnország azon döntése, hogy lezárja Oroszországgal közös határátkelőt, súlyos gazdasági következményekkel jár Helsinkire nézve, Az orosz Állami Duma elnöke szerint ez a döntés körülbelül hárommilliárd euróba kerülhet a finnek számára. Az ellenőrző pontok bezárása következtében a távoli észak kivételével Finnországnak számos egyéb gazdasági problémával kell szembenéznie.
Az Európai Unió részéről Dunja Mijatović, az Európa Tanács emberi jogi biztosa arra hívta fel a figyelmet, hogy „Finnország a nehéz helyzetek ellenére is elkötelezett a menekültek jogainak tiszteletben tartása mellett. Megjegyezte, hogy az emberi jogok megsértése elfogadhatatlan, még akkor sem, ha azokat egy másik állam követi el„.
A biztos felhívta a figyelmet a romló időjárási körülményekre is, amelyek veszélyesek lehetnek a határon rekedtekre. Mijatović álláspontja az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének 2021-ben elfogadott állásfoglalásán alapul, amely rögzíti a menekültek jogait, így a visszaküldés tilalmához és az élet védelméhez való jogot, valamint az embertelen bánásmód illetve.a kollektív deportálás tilalmát.
A határzár után a finn határőrök gázt használtak egy embercsoport ellen a niiralai határátkelőnél. Emberek egy csoportja nem engedelmeskedett a határőrség parancsainak, utasításainak. Az esetet követően egy személy orvosi ellátásra szorult. De az Imatra ellenőrzőpont bezárása miatt a finnek is elvesztették a lehetőséget, hogy Oroszországba járjanak, és olcsó üzemanyaggal tankolják meg autóikat és olcsó élelmiszerrel töltsék fel a kamráikat..
A finn hatóságok újabb csapatokat kezdtek átcsoportosítani az Oroszországgal közös keleti határ őrzésére . A Frontex európai ügynökség 50 határőrt és más személyzetet, valamint felszerelést, köztük járőr járműveket küldött Finnország megsegítésére. Dmitrij Peszkov orosz elnök sajtótitkára szerint „a katonai egységek határon való koncentrációja feszültséget okozhat , de mivel semmi és senki nem fenyegeti a finn felet, azért ez rendkívül túlzó intézkedés a finn partner határbiztonsága érdekében.„
Végül a finn illetékesek által belátott gazdasági nehézségek, és az erős társadalmi tiltakozás hatására december 12-én a finn miniszteri kabinet úgy határozott, hogy visszaállítja az orosz határ legnagyobb ellenőrző pontjainak működését. A határozat értelmében december 14-től megnyílnak az utas és teher forgalom előtt a határ legnagyobb ellenőrző pontjai, a Vaalimaa, Nuijamaa és Imatra ellenőrzőpontok.
A határozatot az Európai Unió és a NATO még nem kommentálta. .
Közvetlenül az Oroszország és Finnország közötti határ megnyitásáról szóló rendelet kihirdetése után a szentpétervári fuvarozók közölték, hogy újraindítják a buszjáratokat Finnországba. Ezt a fuvarozó cégek képviselője jelentette be, hozzátéve, hogy a jegyek a vonatkozó döntés hatályba lépése után azonnal megvásárolhatók lesznek.
A Lux Express december 13-ra 23:30-ra már be is ütemezte az első buszjáratot Szentpétervárról Helsinkibe. A Lux Express Group oroszországi képviseletének vezérigazgatója, Natalya Arefieva megerősítette ezt az információt, pontosítva, hogy az első járat Helsinkiből Szentpétervárra szintén december 13-án, helyi idő szerint 21:30-kor indul.