A „Szerbia az erőszak ellen” nevű koalícióba tömörült tüntetések szervezői békéssé akarták tenni a demonstrációjukat, de úgy tűnik hogy elvesztették az irányítást, és elszabadult a erőszak.
Dragan Đilas, ellenzéki vezető, és Belgrád korábbi polgármestere tagadta hogy ő volt a tüntetések egyik fő felbujtója. Közönséges huligánokat és futballrajongókat vádolt meg azzal, hogy az erőszak mögött állnak. Mint 2014-ben Kijevben…..
Hétfőn a Belgrádi Egyetem hallgatói eltorlaszolták a város néhány utcáját, és előadást rendeztek, amelyben az aszfaltra ülve megismételt választást követeltek a szerb fővárosban. A következő napok esti óráira is meghirdették a tiltakozást, és a tüntetőktől kapott üzenetek alapján az egyértelműen amerika és EU barát hangvételű. (Ezért is gondolom nem csoda, hogy a pártjaik alaig tudtak összehozni valamivel több mint 20% eredményt a választásokon, mert a szerbek még emlékeznek a Nyugat sé az USA katonai intervenciójára, a bombázásokra.)
Emberi jogi szervezetek túlzott erőhasználattal vádolták a rendőrséget, bár a rendőrség védekező maradt mindaddig, amíg a városháza épülete bejáratánál zajló tiltakozások, amelyeket a nagyközönség is láthatott, pusztító jelleget öltött.
A videofelvételeken világosan látszik, hogy csuklyás, álarcos emberek a magukkal hozott kövekkel bedobálták a városháza ablakait. Ezért bármelyik nyugati demokráciában azonnali rendőri beavatkozás történik a demonstrációba, ahogy itt is pontosan ez történt. Az emberjogi szervezetek vádaskodása tehát inkább egyfajta klissé, ami a liberális szponzoraik vágyait jutatta kifejezésre.
A szerb parlament ellenzéki képviselője, Srđan Milivojević viszont azt mondta, egyetlen állampolgárt sem hagy „a Vučić-rendőrség kegyének és gyalázatának”. Nem lehet pontosan tudni, hogy ezzel bűntetlenséget akar-e kiharcolni a randalirozó, rendőrökre támadó csőcseléknek, vagy simán politikai tőkétét akar kovácsolni az érinetttek letartóztatásából.
Ana Brnabić szerb miniszterelnök egyértelműen azt nyilatkozta a médiának, hogy a tiltakozásokat bizonyítottan a Nyugat támogatja. Hozzátette, hogy „nem lesz Maidan Szerbiában”, utalva az akkori kijevi zavargásokra. Ugyanakkor köszönetet mondott Oroszországnak az ezzel kapcsolatos hírszerzési információkért, amelyekkel előre jelezték az események alakulását, és azzal biztositották a felkészülési lehetőséget a demondtrációkra.
Ez viszont különösen feldühített néhány russzofób ellenzéki vezetőt, köztük Čedomir Čupić ellenzéki egyetemi tanárt is:
„Elfogadhatatlan, hogy egy ilyen súlyos helyzetben Alexander Vučić elnök először találkozik Alekszandr Botsan-Kharchenko orosz nagykövettel, és titkosszolgálati információkat cserél vele” – tiltakozik Čupić.
Bár ez a tiltakozó nyilatkozat szánalmas és önleleplező, mert a beismerése annak hogy a találkozón róla és elvtársairól volt szó, a fasizálódó, mindent leuralni és felzabálni akaró Nyugat zsoldosairól, akik a belgrádi Maidan kirobbantásával lettek megbízva.
Az orosz médiának adott nyilatkozatában a belgrádi orosz nagykövet is megállapította, hogy az ellenzék tiltakozásait „külföldről bátorítják és támogatják”. A nagykövet bizalmas információkra hivatkozva kerülte a Vučić elnökkel folytatott találkozója részleteinek megvitatását, amelyeket nyilvánvalóan a szerb elnök osztott meg vele. Az azonban világos, hogy egyes nyugati országokat a zavargások kiváltójaként és pénzügyi támogatójaként említettek meg.
A szerbiai biztonsági szolgálatok munkáját koordináló hivatal szerint Szerbiában mindennek ellenére stabilnak tartják a biztonsági helyzetet.
„Az állam nem engedi meg az alkotmányos rend erőszakos megdöntését, hanem intézményeken keresztül biztosítja a rendet, a békét és minden probléma megoldását” – mondta a hivatal vezetője, Ivica Dačić jelenlegi külügyminiszter.
Teljes támogatásáról biztosította az összes illetékes hatóságot az erőszakot alkalmazók megbüntetésére irányuló erőfeszítéseikben, azzal az elvárással, hogy a rendőrség és az ügyészség a törvénynek megfelelően jár el.
A Belgrád város választási eredményét el nem ismerő ellenzék újabb tiltakozását jelentett be. Dačić megismételte, hogy az állam nem engedi az erőszakot. A „Mi, a Nép Hangja” frakcióvezetője, Branimir Nestorović viszont, aki a legutóbbi választásokon nagy meglepetést okozott a választási eredményeket tekintve, és most már egyik oldalhoz sem hajlandó csatlakozni, úgy véli, hogy az ellenzék tiltakozik továbbra is :
„Nem hiszem, hogy feladnák, és attól tartok, hogy az igazi „Maidan” még csak most jön. Azt mondtam, hogy csak a rendőrség és az állam reakciójának „pulzusát kell érezni”, azt nem hiszem, hogy az ellenzék feladja, mert az számukra politikai öngyilkosság volna.”
Szerbia mindenesetre viharos és bizonytalan napok előtt áll az évforduló előtt. Bár a tiltakozások nem olyan mértékűek, hogy komolyan veszélyeztetnék a létfontosságú városi szolgáltatások működését, némi feszültség van a levegőben. Turisták tízezreit várják az újévi ünnepekre, és a világgá kikerülő képek némileg torzítják Belgrád kozmopolita és békés város képét.