A Wall Street Journal egyik szerzője hétfőn súlyos vádakat emelt a lengyel hatóságok ellen. Állítólag szabotálták az Északi Áramlat vezetékei elleni támadás nemzetközi nyomozását. A nyomozókat akadályozták, hamis információkat közöltek, és a bizonyítékokat visszatartották. Az amerikai média azt állítja, hogy Lengyelország szabotálta a vizsgálatot az Északi Áramlat felrobbantásával kapcsolatban.
(Forrás : AFP © Dán Védelmi Minisztérium)
Bojan Pancevski, a Wall Street Journal (WSJ) németországi tudósítója szerint a lengyel tisztviselők bizonyítékokat tartottak vissza, és megpróbálták elhalasztani az Északi Áramlat gázvezeték-robbantással kapcsolatos nemzetközi nyomozást, ami miatt a nyomozók „gyanúsnak minősítették Varsó szerepét és indítékait”.
Az Oroszországot a Balti-tengeren keresztül Németországgal összekötő Északi Áramlat 1 és Északi Áramlat 2 gázvezetékek 2022 szeptemberében megsemmisültek.
Különféle hipotézisek léteznek az elkövetővel kapcsolatban. A nyugati nyomozók jelenleg azt feltételezik, hogy egy ukrán csapat Németországban bérelt egy jachtot egy lengyel cégen keresztül, amellyel robbanóanyagokat szállítottak a robbantási helyekre.
Amikor a nyomozók Lengyelországban akartak nyomozni, lengyel kormánytisztviselők és bűnüldöző hatóságok akadályozták őket – számol be a WSJ a nyomozati forrásokra hivatkozva.
A lengyel hatóságok csak azoknak a szemtanúknak a vallomását hozták nyilvánosságra, akik a lengyelországi Kolberg kikötőben találkoztak a yacht hatfős legénységével, a német rendőrség felszólítására – közölték a források. A kikötőből készült videofelvételeket visszatartották, és a lengyel Belső Biztonsági Ügynökség (ABW) „nem válaszolt a kérdésekre, elhomályosította, vagy ellentmondásos információkat adott” – írja a WSJ
A lengyel ügyészek hamis információkat szolgáltattak a nyomozóknak, és szándékosan megtévesztették őket azzal, hogy biztosították, hogy nem találtak robbanóanyag nyomát a jachton.
A nyomozók szerint viszont a lengyel hatóságok soha nem mentek be a jachtba, és nem is ellenőrizték. Sajtóértesülések szerint a nyomozás során később robbanóanyag-maradványt találtak a hajón.
Az ügyészek azt mondták az európai nyomozóknak, hogy a hajó szeptember 19-én 16 órakor érkezett Kolbergbe, amikor a valóságban hét órával korábban kötött ki.
A nyomozás folytatása közben az ABW azt közölte európai testvér ügynökségével , hogy a yacht „kapcsolatban áll az orosz kémkedéssel”, számolt be az újság, hozzátéve, hogy a nyomozók ezt egyszerű „dezinformációnak” tekintik.
Az összes rendelkezésre álló információ szerint egyetlen nyugati kormány vagy hírszerző ügynökség sem gyanítja, hogy Oroszország állna a robbantások mögött. Az Északi Áramlat vezetékeken keresztül Európának történő gáz eladás jövedelmező bevételi forrást jelentett Moszkva számára, és a Kreml erőteljes nyomásgyakorlási eszközének tekintették.A WSJ újságírója szerint Lengyelország azon törekvése, hogy akadályozza a nyomozókat, „egyre gyanúsabbá tette Varsó szerepét és indítékait”.
Az összes állítólagos megtévesztés és eltitkolás azonban Lengyelország előző kormánya alatt történt, és meg nem nevezett „magas rangú európai tisztviselők” azt mondták az újságnak, hogy fontolgatják, hogy kapcsolatba lépnek Lengyelország új miniszterelnökével, Donald Tuskkal. Azt remélik, hogy hozzáférést biztosít számukra a rendőrséghez és a biztonsági személyzethez, akikre korábban nyomást gyakoroltak, hogy maradjanak csendben.
Lengyelország tagadja, hogy részt vett volna az Északi Áramlat elleni támadásában. Seymour Hersh amerikai újságíró alternatív elmélete szerint a CIA volt a felelős az Északi Áramlat felrobbantásáért. A hírszerző közösségen belüli forrásokra hivatkozva Hersh azt állította, hogy a norvég haditengerészettel együttműködő CIA búvárok, távolról robbantható bombákat helyeztek a csövekre, a térségben zajló NATO gyakorlat leple alatt még tavaly előtt nyáron.
Ezt az elméletet Radosław Sikorski volt lengyel külügyminiszter tweetje is alátámasztotta, aki néhány órával a robbanások után „Köszönöm, USA” felirattal posztolt egy képet a robbanás helyszínén történt hatalmas gázszivárgásról.
Vlagyimir Putyin orosz elnök támogatja ezt a magyarázatot, és a múlt hónapban azt mondta, hogy a szabotázsakciót „valószínűleg az amerikaiak vagy valakik az ő irányításukkal hajtották végre”.
Németország nem küzd tulságoasan a tettesek kézrekerítéséért. Túl nyilvánvaló hogy Washington utasitásait hajtja végre az ügyben. Hogy miért, annak magyarázata lehet a német AB alábbi döntáse, amiből világosan kitűnik hogy az USA legyőzött, és megszállt országként kezeli Németországot, béke szerződés nélkül:
„”2015. június 30
Külügy – Válasz – hib 340/2015
A nemzetközi jog alanya „Német Birodalom”
Berlin: (hib/AHE) A Szövetségi Alkotmánybíróság állandó ítélkezési gyakorlatában megállapította, hogy a „Német Birodalom” mint a nemzetközi jog alanya nem pusztult el, és a Német Szövetségi Köztársaság nem jogutódja, hanem azonos vele. mint a nemzetközi jog alanya. A szövetségi kormány válaszában erre hivatkozik (18/5178 ) válaszul a Die Linke frakciónak az 1945 .18/5033 ). A képviselők többek között a „Német Birodalom fennmaradásának téziséről” érdeklődtek, és azt kérdezték, hogy a szövetségi kormány nyilvánosan elutasítja-e, mint tarthatatlant, „hogy ezt az állítást neonácik és így – az EU-val szomszédos országokkal szembeni területi revizionizmusuk miatt a Birodalom Polgári Mozgalmának nevezett Birodalom Polgári Mozgalom eszközzé tehető”.
A német parlamenti kölöny címe ahol ez eredetiben olvasható:
https://www.bundestag.de/webarchiv/presse/hib/2015_06/380964-380964?fbclid=IwY2xjawGS4KdleHRuA2FlbQIxMQABHUOxkZt5ZB0IEN4SkKkogxB-vUrNFBeHqT7EbhNdOoZPxj0Xnf7lQLkinA_aem_x1O1m9Py93L3YAZzj2w4UQ