Kína igénye a Dél-kínai tengerre nem nyerte meg az USA tetszését mivel ott eddig szinte kizárólag ő uralkodott. Ezért is történt hogy pár hete az USA tengeralattjáró elhárító elektronikát akart a tengerbe helyezni, hogy a kínai haditengerészet hatókörét korlátozza a vizeken. Ezt azonban a kínai parti őrség észrevette, és azonnal nekilátott az elektronikus fegyverzet hatástalanításának illetve begyűjtésének.
Ám ezt az US Navy nem hagyhatta, ezért katonai összecsapás kezdődött a két ország haditengerészei között, aminek kimenetele június 30-án, a kínai Southern Theatre Command hivatalos Weibo-fiókjának rövid, de tartalmas tweetjében – „Sűrű füst a kék tengerben, jó éjszakát” – nyert első publikációt, és hatalmas online reakciót váltott ki,
A tájékoztatás szerint a világtörténelemben ez volt az első alkalom, hogy a Dél-kínai-tengeren órákig tartó tengeri ütközet zajlott le az USA és Kína között egyetlen lövés nélkül, de végül mégis a kínaiak voltak a dicsőséges győztesek, míg a az US Navy vak maradt, és a vak ijedten vonult vissza.
Az elektronikus harci összecsapás ezen időszaka alatt a Fülöp-szigetek északi részén az összes elektronikus jel – műholdas telefonok, GPS-navigáció, televíziós jelek, katonai eszközök, stb – tizenkét órára teljesen megszünt, ami széles körű figyelmet váltott ki a szakértők körében világszerte. A tajvani Taichung News szerint a rejtélyes csata még arra is késztette a tajvani nyugalmazott tábornokokat, hogy bírálják az amerikai hadsereg elavult elektronikus haditechnikai eszközeit, amelyek egy generációval elmaradnak Kínáétól.
Végül is az Egyesült Államok haditengerészete tehetetlen volt a kinai elektronikai hadviseléssel szemben, ezért kénytelen volt kivonulni a csatából, hogy elkerülje a súlyos veszteségeket, és a feltételezett „legyőzhetetlen” amerikai flotta hírnevének további rombolását.
Ám a csata ténye, amely az amerikai flotta kivonulását jelentette a Fülöp-szigetek északi partjairól, csak három héttel később vált ismertté, miután a kínai déli parancsnokság hivatalos fiókjában megjelent az emlitett rövid bejegyzés a Weibo kínai rövid üzenet-szolgáltatáson. „Sűrű füst a kék tenger mélyén, jó éjszakát„.
Ez a kínai győzelemmel zárult összecsapás 2014 áprilisában a Fekete-tengeren történt esetre emlékeztet, amikor a Donald Cook amerikai romboló egy orosz Szu-24 EW repülőgéppel találkozott, amely akkoriban szintén jelentős figyelmet kapott.
Az Orosz védelmi minisztérium sajtótájékoztatóján elhangzottak szerint a Szu-24-est a Hibiny nevű fejlett elektronikus hadviselési rendszerrel szerelték fel. Ez ideiglenesen letiltotta a Donald Cook „korszerű” Aegis rakétaelhárító rendszerét, valamint a hajó radarját és saját rakétarendszereit. Így a vadász használhatatlanná tette a hajó rendszereit, és hatékonyan „vakította” és „süketítette” a rombolót.
Eközben az orosz repülőgép többször is a USN Donald Cook közelébe repült, támadást szimulálva, miközben annak semmilyen elektronikus rendszere nem működött, és valódi támadás esetén képtelen lett volna a védekezésre.
Végül az amerikai romboló pánikszerűen bemenekült a legközelebbi romániai kikötőbe. Egyes források ( Skeptics Stack Exchange és Lew Rockwell) azt állították, hogy a legénység annyira demoralizálódott, hogy több tengerész kérte felmentését az aktív szolgálat alól.
A két összecsapás arra mutat, hogy az oroszok és a kínaiak nem csupán a hiperszonikus rakétáikkal előzték meg a Nyugatot hanem az elektronikus hadviselés eszközeivel is. Ennek tükrében már teljesen érthető hogy a nyugati média miért nem tájékoztatott az US Navy Fülöp szigeteknél történt vereségéről.
Ha ugyanis össze olvashatjuk egy lapon a BRICS gazdasági felül kerekedésével a katonai lemaradást, amiről ez a két eset is szól, akkor a nyugati társadalmakban azonnali súlyos kérdések merülnének fel a háborúskodásokkal kapcsolatban – ideértve az ukrajnai náciknak öntött számolatlan milliárdok sorsát is..
Lassan, de most már biztosan süllyedünk.