A kérdésre a nyugati politikusok tagadó választ adnak, de minimum mosolyogva nem válaszolnak. Azt érzékeltetik, hogy aki ilyet kérdez, az összeesküves elméleteket gyárt. De ugyan ekkor az All-In Summit 2024 keretében egy panelbeszélgetésen a neves amerikai közgazdász, Jeffrey Sachs és John J. Mearsheimer amerikai politológus az Egyesült Államok külpolitikájáról vitatták meg.
Mindketten egy hanyatló állapotról beszéltek, amely egyértelműen és következetesen meghatározta az elmúlt 30 év politikai irányvonalait, függetlenül attól, hogy republikánusok vagy demokraták voltak-e kormányon.
A tények megértéséhez érdemes megnézni néhány számot, ami a nyugati politikai és gazdasági centrum USA, -és csatlósai – és a hangosan ellenségeként artikulált Oroszország viszonyait mutatja.
Oroszországban ma alacsonyabb a gyermekhalandóság, mint az Egyesült Államokban. Az oktatási szektorban még rosszabb az amerkai helyzet: 1965 óta csökken az amerikai oktatási szint, stagnált a hallgatók száma, a tesztek szerint csökken az intelligenciahányados. Ma már gyakran nem mérnököket képeznek az amerikaiak, hanem főként jogászokat és tőzsdeügynököket.
Döbbenetes, de ha megnézzük a statisztikákat, akkor megállapítható hogy a kevesebb mint fele lakossággal rendelkező Oroszország már több mérnököt képez, mint az Egyesült Államok. Kínáról nem is beszélve, ami az oktatási rendszere fejlesztésének eredményeként már messze lehagyta innovációban az USA-t – mint atom és űrhatalom.
A Putyin-korszak kezdetétől 2021-ig Oroszországban a 100 000 lakosra jutó gyilkosságok miatti halálozási arány 28-ról 6-ra, az öngyilkosság miatti halálozási arány 39-ről 13-ra, az alkoholizmus miatti halálozási arány pedig 25-ről 8-ra csökkent, és ma sokkal alacsonyabb a gyermekhalandóság is mint az Egyesült Államokban.. Ez mind az óriási fejlesztések, a társadalmi szövetbe, és az államapparátusba való befektetések eredménye Oroszországban.
Az orosz egészségügyi és szociális rendszer ismérve a közelmúltbeli „Covid járvány” kezelése, amihez a világon elsőként gyártott gyógyszert, illetve oltóanyagot a megelőzéshez. Az orosz kórházak soha nem voltak telítettek, egyes betegek nem voltak elhanyagoltak a járványra való hivatkozással, és a fertőzés miatti halálozási arány sem érte el a világátlag (0,06%) mértékét.
Ugyan ez az USA vonatkozásában „tákolt” oltóanyagot jelentett, a kórházak többszörös túlterheltségét, a világátlagot túlszárnyaló halálozási rátát, és óriási társadalmi pánikot, amit a legtöbb helyen a karhatalom burkolt fenyegetéseivel lehetett csak kordában tartani.
A WHO szakértője média nyilvánosság előtt kijelentette ezzel kapcsolatban, hogy tapasztalataik szerint az USA és a Nyugat (liberális) egészségügyi rendszere „nem képes efféle társadalmi léptékű katasztrófa kezelésére”.. (Mire volna képes ugyan ez a rendszer egy háború esetén?)
Az USA – és a globális Nyugat – óriási összegeket költ fegyverkezésre, aminek forrása az USA egyre értéktelenebb Dollár hitelei, és eszköze az USA fegyveripara, ami számolatlanul nyeli be a dollár száz,- és ezer milliárdokat.
Eközben Biden elnök nem tudott a Kongresszustól a hadi kiadások 1%-át kitevő pénzt megszerezni az elavult hidak és autópályák rekonstrukciójára. (A minapi Baltimorei híd leszakadás tragédiája újfent emlékezteti erre az USA médiát, az meg a lakosságot.)
Oroszország és Kína vezetésével a BRICS lehagyta a G7 országait a GDP értéken, ami hívogató a transznacionális tőkének – de ezek rendre hoppon maradnak, mivel a BRICS épp ellenük jött létre. Ez a körülmény is az oka a felhevült Nyugat- Kelet (Dél) közötti háborús helyzetnek.
De PPP értéken – ami az adott ország gazdaságának valódi állapotjelzője – az oroszok és a kínaiak már messze a Nyugat legjobbjai előtt járnak.
2022-ben Oroszország katonai konfliktust vállalt a Nyugat agresszívvá vált európai katonai terjeszkedése ellen, aminek keretében felszabadítja a Nyugat által megszállt szuverén donbaszi népköztársaságokat. A globális Nyugat ezt nem volt képes megakadályozni, illetve legyőzni az orosz hadsereget annak ellenére sem, hogy az csak egy kisebb létszámú kontingenssel lépett be a népköztársaságok felszabaditó (honvédő) harcába. Sőt, jelenleg atomháborút akar kiprovokálni a Nyugat az USA vezetésével.
Az orosz – globális Nyugat közötti háború miatt az atlantiak hatalmas gazdasági visszaesésbe kerültek, brutális energia árakkal, nyersanyag hiánnyal szembesültek – ami eladdig az orosz piacról baráti áron érkezett. A Nyugat ezért jelentős gazdasági visszaeséssel, de legjobb esetben is stagnálással vagy alacsony növekedéssel számol, míg Oroszország és a Dél országai a korábbinál jelentősebben növekednek.
Az USA és csatlósai idén a maradék afrikai gyarmataikat is elvesztették, amit az USA nem volt képes megakadályozni. Ezért az atlanti piacon nem csak a gáz és olaj, de az urán, a titán, az arany és a ritkaföldfémek beszerzési ára is a többszörösére ugrott, – az uránérc pl 0.45 Euróról 265 Eurora drágult kilogramoinként. – ami súlyos veszélybe hozta a komplett Nyugati gazdaságot.
Vagyis egyértelmű, hogy a Nyugat hanyatlása „egy belső szétesés”, amelynek középpontjában Amerika áll – ahonnan mint valami vírus áramlik szét a gyarmataira és csatlósaira a gazdasági és társadalmi hanyatlás.
1982 novemberében Jurij Vlagyimirovics Andropov az SZKP új Főtitkára nem kertelt, hanem kimondta: ” A Szovjetunió nem képes többé sem gazdasági, sem katonai alternatívát nyújtani a testvéri szocialista országoknak.”
Vajon mikor mondja már ki ugyan ezt az USA valamelyik elnöke is, – persze csak az atlanti tömb tagországaira vonatkoztatva? Mert hogy a hanyatlás már nem tagadható, ha a legnagyobb ma élő tudósok is azt állítják…