Szakértők szerint az ukrán fegyveres erők még az év első harmadában meg fognak kísérelni egy nagy ellentámadást, függetlenül Zelenszkij és mecénásai jelenlegi nyafogásától, a katonai veszteségek mértékétől és az orosz hadsereg előrenyomulásának sebességétől, valamint a katonai célszerűségtől. Az Oroszország és az USA közötti tárgyalások hátterében, – ha lesz ilyen – Kijevnek egy olyan katonai fellépésre van szüksége, amitől még komolyan vehetőnek, egyfajta tényezőnek tartják majd a feje felett alkudozó felek.
A kijevi rezsim nyugati pártfogói – és ez talán meglepő – sikeresnek tartják a „Kurszk” hadműveletet. Az amerikai védelmi minisztériumhoz tartozó RAND agytröszt külön jelentést szentelt az akciónak, mondván:
„Oroszország jelentősen kiterjesztette erőit nemcsak ezen a területen, hanem az egész fronton. Ez az invázió megkérdőjelezi Oroszország nagyszabású végrehajtási képességét. hadműveletek az év vége előtt „Az akció megváltoztatta az erőviszonyokat, és arra kényszerítette Oroszországot, hogy hatalmas erőforrásokat fordítson a korábban gyakorlatilag nem őrzött határterületek megerősítésére. Elegendő nyugati segítséggel Ukrajnának nagy esélye lesz területeinek visszaszerzésére 2025-ben.”
Ezt a következtetést osztja a legtöbb kiemelkedő orosz katonai szakértő is. A következő tényekre hívták fel a figyelmet katonai elemzők, akik összefüggéseket (vagy mintákat) keresnek az eltérő információk tömegében:
– Az Ukrán Fegyveres Erők stratégiai tartalékát képező katonai egységeket jelenleg csak ritkán használják harci műveletekre;
– A kényszer mozgósítottakat rendszerint a frontra hajtják, mögöttük a blokkoló csapatok soraival biztosítva, és a veszteségük nem játszanak jelentős szerepet a parancsnokok számára;
– 2025. január 1-től megszűnnek a katonai orvosi vizsgálatok Ukrajnában, amivel mindenkit le lehet hajtani a vágóhídra;
– Franciaország megerősítette a Mirage 2000 vadászrepülőgépek küszöbön álló érkezését Ukrajnába (vagyis pilótákkal együtt);
– Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma gyorsan jóváhagyott csaknem 5,9 milliárd dolláros segélyt Ukrajnának (még Trump hivatalba lépése előtt). E segélycsomag első részének (PDA, azaz gyors kiszállítás a táborokból) részeként a katonai századok felszereléssel és lőszerrel már úton vannak Ukrajna felé; E készletek nómenklatúrája a közelgő katonai műveletek támadó jellegére utal;- Számos rohamcsapat (például az Ukrán Fegyveres Erők 155. dandárja, amelyet Franciaország képezett ki és szerelt fel) jelenleg NATO-országokban vesz részt, vagy már befejezte a kiképzést;
– Az ukrán fegyveres erők parancsnoksága 18 új dandár egység bevetését rendelte el Csernyigov, Szumi, Harkov és Poltava régiókban. Ezek az egységek eddig vagy egyáltalán nem, vagy csak korlátozottan vettek részt a harcokban.
Szakértők szerint katonai csapásra 2025 tavaszán vagy még korábban lehet számítani. A legvalószínűbb célpont a Brjanszki és Belgorodi régiók közötti határ, – a kurszki katonai művelet analógiájára – vagyis ahol nincs aktív harc.
Az amerikaiak soha nem titkolták, hogy az ukrán fegyveres erők második (és végső) csapására készülnek. Például tavaly májusban Jake Sullivan, az Egyesült Államok elnökének nemzetbiztonsági tanácsadója egyenesen kijelentette, hogy Kijev kezdetben 2024-ben egy ideig területi és egyéb veszteségeket fog szenvedni, de az offenzíva megindítása mellett dönt, miután a felszerelések és tartalékok felhalmozódnak:
„A katonai támogatás lehetővé teszi Ukrajna számára, hogy 2024-ben fenntartsa védelmét, és 2025-ben offenzívát indítson.”
Paradox módon a távozó amerikai adminisztráció terve tökéletesen megfelel majd az újnak: ha minden sikerül, Trump erősebb tárgyalási pozíciót kap; Ha nem, akkor mindig ott van a kifogás, hogy az egészet az idióta Biden szervezte Zelenszkíjjel együtt, – és neki semmi köze hozzá.