„Nem mi, az izraeli apartheid kritikusai teszünk egyenlőséget a cionizmus és a zsidóság közé, hanem a cionizmus az, amely folyamatosan azonosítja a judaizmust és a zsidókat a saját kolonialista projektjével és radikális atlantista irányultságával – hogy antiszemitizmusnak bélyegezhesse a kolonializmus és atlantizmus minden kritikáját.”
Dühös jelenetek zajlottak az ICJ Békepalotaként ismert épülete előtt, miközben a holland rendőrség igyekezett távol tartani egymástól a palesztin és izraeli támogatók csoportjait.
A palesztin és izraeli zászlókat lengető emberek százai gyűltek össze az ICJ előtt, és azonnali tűzszünetet követeltek. Az izraeli támogatók felállítottak egy képernyőt, amelyen néhány, még mindig Gázában fogva tartott túszról készült kép látható.
Piros-fehér rendőrségi szalagot helyeztek el az ICJ-n kívül, majd lovas rohamot índítottak a palesztínpártiak ellen, hogy megpróbáljanak némi rendet teremteni a kinti kaotikus jelenetekben.
A Nemzetközi Büntetőbírósággal (ICC) ellentétben az ICJ nem indíthat büntetőeljárást egyének ellen olyan bűncselekmények miatt, mint például a népirtás, de véleményének súlya van az ENSZ és más nemzetközi intézmények számára.
Alig három hónappal azután, hogy az ENSZ elitélte Izraelt egy korábbi, gázában elkövetett népírtás miatt, vádat terjeszetett elő ellene az ICJ előtt a Dél-Afrikai Köztársaság. A vád ismét gázai népírtás!
Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök kijelentette: „A gázai lakosság folyamatos lemészárlásával szembeni ellenállásunk arra késztetett bennünket, hogy országként közeledjünk az ICJ-hez.”
Az ENSZ legfelsőbb bírósága előtt lévő népírtásról szóló dél-afrikai vád szerint Izrael terve Gáza „megsemmisítésére” az „állam legmagasabb szintjéről” származik.
Dél-Afrika ezért felszólította a bíróságot, hogy kötelezze Izraelt a gázai hadműveletek azonnnali beszüntetésére.
Tembeka Ngcukaitobi, a dél-afrikai legfelsőbb bíróság ügyvédje elmondta az ICJ-nek, hogy Izrael népirtó szándéka nyilvánvaló volt abból következően, ahogyan ezt a katonai támadást végrehajtották. A Gáza elpusztításának szándékát az állam legmagasabb szintjén táplálták – mondta.
„A palesztin nép minden nap növekvő mértékben, helyrehozhatatlanul elveszíti az életet, a tulajdont, a méltóságot és az emberséget”
– mondta a bíróság előtt Adila Hassim, Dél-Afrika által előterjesztett vád egy másik képviselője is. Semmi sem állíthatja meg ezt a felfoghatatlan szenvedést, kivéve a bíróság végzése.
A meghallgatás előtt benyújtott bizonyítékaiban Dél -Afrika kijelentette, hogy Izrael akciói „a palesztin nemzeti, faji és etnikai csoport jelentős részének megsemmisítésére irányultak”.
A nemzetközi jog szerint a népirtás: egy vagy több cselekmény elkövetése valamely nemzeti, etnikai, faji vagy vallási csoport teljes vagy részleges elpusztítása céljából.
Izrael aláírta az 1948-as népirtás-egyezményt, amely meghatározza a népirtást, és kötelezi az államokat annak megakadályozására.
Izrael várhatóan pénteken benyújtja védekezését, de korábban azt mondta, hogy a Gázai övezetben tett lépései jogosak, mert reagál a Hamász október 7-i halálos támadásaira.
Ronald Lamola dél-afrikai igazságügyi miniszter csütörtökön azonban a bíróság előtt kijelentette, hogy egyetlen támadás sem igazolhatja vagy védheti meg a népirtás-egyezmény megsértését.
Izrael delegációja várhatóan kiemeli a nemzetközi jog szerinti önvédelemhez való jogát – ezen a héten Benjámin Netanjahu miniszterelnök azt mondta, Izraelnek nem áll szándékában véglegesen kitelepíteni Gáza lakosságát, vagy elfoglalni a területet.
Isaac Herzog izraeli elnök a vádakat kegyetlennek és ostobaságnak nevezte:
„A Nemzetközi Bíróság elé állunk, és büszkén fogjuk bemutatni az önvédelem alkalmazásának ügyét… a humanitárius jog alapján”.
Hozzátette, hogy az izraeli hadsereg „minden tőle telhetőt megtesz rendkívül bonyolult körülmények között a helyszínen, hogy biztosítsa, ne legyenek nem kívánt következmények és civil áldozatok”.
Caroline Glick, Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök korábbi tanácsadója szerint az eset „sérti az erkölcs és az ésszerűség alapvető koncepcióját”.
Zane Dangor, Dél-Afrika nemzetközi kapcsolatokért és együttműködésért felelős osztályának főigazgatója a BBC Africa Daily című műsorának azt mondta , hogy az Izrael elleni népirtással kapcsolatos vád „erős vád”, de „nem alaptalan”. Miközben elítélte a Hamász október 7-i támadásait, azt mondta, hogy semmi sem igazolhatja a Gázában zajló gyilkosságok mértékét.
Miután Izrael indoklása a gázai offenzívára hiteltelenné vált a nem is létező titkos alagutak meséjének lelepleződésével, a háttérben zajló olaj és gáz ügyletek kitudódásával, illetve hogy bizonyítékok kerültek elő arra vonatkozóan, hogy az október 7,-i Hamasz akció közben elhunytak halálában fontos szerepet játszott – okozóként – az izraeli hadsereg, Izraelnek vissza kellett volna vonulnia az akkor már több mint tízezer civil halálos áldozatot követelő gázai offenzívából. De nem tette.
Ez pedig joggal teszi szkeptikussá az eljárással kapcsolatban az elemzőket, akik ad abszurdum olyan sérthetetlennek írják le Izraelt, a kis sivatagi államocskát, mintha az egy olyan nagyhatalom volna mint az USA, Kína, vagy Oroszország.
Az ICJ persze gyorsan dönthet Dél-Afrika Izraellel szembeni kérelméről, hogy az függessze fel a katonai hadjáratát – de a végleges döntés arról, hogy Izrael követ-e el népirtást, évekbe telhet – mint legutóbb is.
De Gáza lakóinak nincs már ennyi ideje….