Kórterem, orbánia, 2018 |
A magyarországi kórházak 2010-ben válaszút elé kerültek: elfogadják, hogy továbbra is évtizedek óta csökkenő vásárlóértékű pénzből kell gazdálkodniuk, és ezért az orvostudomány alkalmazása helyett a sokkal költségkímélőbb kuruzslásra térnek át, vagy elfogadják a NER szörnyű butaságait, és 20 éven belül nem csak anyagilag, de szakmailag, és erkölcsileg is teljesen tönkremennek. Utóbbi mellett döntöttek, de a NER által előrevetített végső katasztrófára nem kellett olyan sokáig várniuk.
A látható, és társadalmi nyugtalanságra is okot adó probléma megoldására a roppant bölcs magyar udvari szakemberek Heuréka felkiáltással törvényeket hoztak, (pénzt nem adtak mert nem akartak adni) hogy az egészségügyet „ócsóért” kell működtetni. Ezt legfőképp úgy képzelték el, hogy az intézményeknek (azóta is) gazdálkodnia kell, mégpedig úgy, hogy minden 100 Ft értékű orvosi beavatkozás árát (aminek kb 70%- a ma is dologi jellegű kiadásokból áll össze) 50 Ft értékre kell leszorítani. Hogy az intézményeknek ehhez pontos iránymutatást szabjanak, a szintén állami tulajdonban álló társadalombiztosítót jogosították fel, hogy megszabja a különféle orvosi beavatkozások árát, amihez minden intézménynek alkalmazkodnia kell. De ezeket az árakat nem csak megszabja a biztosító, hanem a saját belátása szerinti mértékben is finanszírozhatja (fizetheti).
Ha a helyzetet pontosan akarjuk értelmezni, akkor a gazdasági élet más területeiről kell példát hozni., amit mielőtt bárki el kívánna vetni nem baj ha emlékszik rá: a jog általánosan igaz, és érvényes minden esetben.
Nos, képzeljük el, hogy az autónk – pl egy kisebb karambolban – meghibásodik, emiatt sürgősen „doktorra” van szüksége. Mint jóhiszemű biztosítottak ekkor a mesterhez fordulunk, aki előttünk, a nyilvános anyagárjegyzékből kiszámítja hogy a két karosszéria elem amit cserélni kell 60 ezerbe kerül, a munkadíjat 30 ezerben határozza meg, és az ezen tételek alapján kiállított számlával fordulunk a biztosítóhoz, – aki elvileg 100%-ban téríti minden kárunkat az éveken át tisztességgel befizetett havi díjért cserébe. Csak hogy a biztosító azt mondja, hogy a „saját belső szabályai szerint” ez a munka csak 45 ezerbe kerül – kompletten, anyaggal együtt,- aminek ő csupán a 80%-át hajlandó kifizetni.
Mit tenne (és tesz) ilyenkor a kórházak – „ócsó”- finanszírozásán egyébként tapsikoló biztosított? Felháborodik, ordítozik és nyomban perel. Jogosan!!
Persze ez az erkölcstelenség nem akadályozza abban a politikai osztályt, hogy ezt a társadalomellenes tetteket megvalósító szabályhalmazt fenntartsa, és saját haszna érdekében működtesse. Azt már nem is érdemes megemlíteni, de meg kell: ennél kevesebbért is börtönbüntetés jár a felelősöknek a jogállamokban, mert a következmények túllépnek azon a mértéken, amit a politikai felelősség sajátságosan magyar intézményével és elvével még lehet mentegetni.
A betegellátási intézményeket közhasznú (non-profit) társaságokká alakítjuk, amelyek piaci áron, szolgáltatóként végzik a tevékenységüket. Az egészségbiztosító szervezetek a szolgáltatási árakat tudomásul vehetik, de nem határozhatják meg. Ezzel lehetővé tesszük a dolgozók tisztességes bérezését, és létszámuk fejlesztését, valamint az egészségügyi intézmények pénzügyi talpon maradását, gazdaságos működését. Az intézményeknél képződő esetleges működési nyereség a tulajdonos önkormányzatok segélyalapjaiba, vagy szociális kasszájába kerül befizetésre – népességarányosan .”
Persze ezt a programtervet jó ha minden tízezredik választó elolvasta, és csak reménykedem, hogy ha elolvasta, akkor meg is értette
Mint fentebb is írtam:, erre a tömeges tragédiákat okozó helyzetre a megoldás profánul egyszerű volna – mert nem szégyen tanulni a nálunk okosabb népektől. De a megoldás csak a köz, a társadalom akaratával lehetséges – anélkül az égiek is tehetetlenek, hiába is fohászkodik a kórházi beteg:
„… ha a halál mezsgyéjén járok is…”
final draft 11 crack