A Hamász elleni izraeli háború a tizennegyedik napjához érkezett, közel két héttel azután, hogy a Hamász legalább 1300 izraelit megölt és több mint 3300-at megsebesített egy könyörtelen támadásban. A Gázai övezetben a Hamász által ellenőrzött egészségügyi minisztérium jelentése szerint legalább 4137 palesztint öltek meg. A Hamasz és a Palesztin Iszlám Dzsihád több mint 203 katonát és civilt tart túszul, köztük külföldi állampolgárokat.
Folytatódnak a Hamasz rakéták Izraelre és az izraeli légicsapások Gázára. Izrael kiüríti északi nagyvárosát, Kiryat Shmonát, miközben a Hezbollahgal való konfrontáció tovább eszkalálódik. Növekszik a feszültség az izraeli megszállás alatt álló Ciszjordániában. Kairóban szombaton nemzetközi csúcstalálkozót tartanak az Izrael-Hamász háborúról.
Íme, amit tudnod kell a háború 14 napja után.
Mi történt ma
Csütörtökön pusztítás volt egy otthonban a Kibbutz Nir Ozban.
■ Az izraeli hadsereg közölte, hogy légiereje „évtizedek óta nem látott ütemben csap le a Gázai övezetre”, hozzátéve, hogy az izraeli fegyveres erők a harc következő szakaszaira készülnek, és szárazföldi offenzívára kerül sor „olyan körülmények között, kényelmesek” számukra. Pénteken folytatódott a szórványos rakéta tűz Gázából Izraelre, főleg annak déli részén.
■ Risi Szunak brit miniszterelnök csütörtöki izraeli látogatása után szombaton csatlakozik Mahmúd Abbász palesztin elnökhöz, valamint a közel-keleti és európai országok képviselőihez Kairóban az Izrael-Hamász háborúról szóló csúcstalálkozón, és humanitárius segélyt kér a gázainak. A csúcstalálkozón várhatóan részt vesz az ENSZ főtitkára, Josep Borrell uniós külügyminiszter és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke is.
■ Yoav Gallant izraeli védelmi miniszter a Knesszet bizottságában kijelentette, hogy miután Izrael felszámolja a Hamászt, lemond a Gázáért való felelősségről, és új biztonsági rezsimet hoz létre az övezetben. A harcok Gallant szerint három szakaszra oszlanak, amelyek közül az első „a hadműveletek megfékezése és az infrastruktúra megrongálása” lesz a Hamasz megsemmisítése érdekében. Ezt követően Gallant szerint a harcok „alacsonyabb intenzitással” folytatódnak.
■ Északon Izrael megkezdte Kiryat Shmona város lakóinak evakuálását a határ mentén fokozódó feszültség miatt. Az izraeli hadsereg közlése szerint mintegy 30 rakétát lőttek ki az észak-izraeli Dov-hegyre, áldozatok nélkül. Az IDF közölte, hogy tüzérségi tűzzel vágott vissza Libanon felé.
■ A Hamász által ellenőrzött gázai egészségügyi minisztérium arról számolt be, hogy a háború kezdete óta 4137 palesztint öltek meg, és legalább 13 000-en megsebesültek. A minisztérium hozzátette, hogy a sávban hét kórház nem tud szolgáltatást nyújtani, négy pedig még működik.
■ Ciszjordániában továbbra is magas a feszültség, mivel a palesztin csoportok, köztük a Fatah, a gázai háborúra válaszul a „düh napjára” szólítottak fel. A Jeruzsálem melletti Hizma ellenőrző pontnál az izraeli erők letartóztattak egy 18 éves palesztint, akit azzal gyanúsítanak, hogy katonák elgázolását tervezte. Az IDF közölte, hogy péntek este 47 Hamász-alkalmazottat tartóztatott le Ciszjordániában. A rámalláhi palesztin egészségügyi minisztérium szerint 20 palesztin megsebesült a pénteki összecsapásokban.
■ A haifai izraeli bíróság meghosszabbította az észak-izraeli Umm al-Fahm, egy arab város 11 lakosának fogva tartását, akik csütörtökön részt vettek a háború elleni tiltakozáson. A bíróság meghosszabbította a gyanúsítottak – egy részük kiskorú – letartóztatását, ügyvédi követeléseik meghallgatása nélkül.
■ Az UNRWA, az ENSZ palesztin menekültekkel foglalkozó ügynöksége közölte, hogy két munkatársat öltek meg izraeli csapások, így alkalmazottainak száma 16-ra emelkedett. Antonio Guterres ENSZ-főtitkár meglátogatta a még mindig zárt rafahi határátkelőt Gáza és Egyiptom között, és sürgette. minden félnek engedélyezni kell a humanitárius segélyek belépését. Eközben Egyiptom azzal vádolta a „nyugati médiát”, hogy a gázai humanitárius válságot neki rója fel.
■ Az izraeli nemzetbiztonsági minisztérium azt állítja, hogy hozzávetőleg 100 000 magán fegyverhasználati engedély iránti kérelem érkezett állampolgároktól, ami drasztikusan megnőtt a háború kezdete óta. 2023 eleje óta körülbelül 26 000 engedélyt adtak ki magán fegyverek viselésére.
■ Csütörtök este a Pentagon bejelentette, hogy egy új, Izrael elleni front megnyitását jelezve, egy amerikai hadihajó három cirkáló rakétát és több drónt lőtt le, amit a huthi lázadók Jemenben „potenciálisan izraeli célpontok felé” lőttek ki.. 2021-ben arról számoltak be, hogy Irán „öngyilkos drónokat” küldött jemeni huthi szövetségeseinek, amelyek képesek voltak elérni Izraelt. A jemeni huthiknak az a mottója: „Halál Amerikára, halál Izraelre, átok a zsidókra, győzelem az iszlámnak”.
■ A Fehér Ház pénteken hivatalosan 14,3 milliárd dollárt kért sürgősségi biztonsági segélyként Izraelnek a Kongresszustól. További 9,15 milliárd dollárt irányoznak elő humanitárius segítségnyújtásra Ukrajnának, Izraelnek és Gázának, bár a pontos elosztás rugalmas lesz.