BERLIN: Az SPD- Zöldek-FDP-kabinet által alkotott és elfogadásra váró úgynevezett „Visszatérést javító törvénnyel” a Német szövetségi kormány „deportálási offenzívát” akar indítani. De a törvénytervezetben az ellenzék szerint ez teljesen másképp hangzik.
Németországban ma több mint 300 ezer illegális bevándorló vár még kiutasításra, vagy már ki is utasította őket a kormány, de nem hajlandóak eltávozni. Korábban ezer Eurót és ingyenes repülőjegyet ajánlottak annak, aki önként visszatér – esetenként a kisgyerekeivel együtt – az USA által sivataggá rombolt szülőföldjére, ahol se szállás, se munka, se élelem, se víz nincs – hogy az orvosi ellátás hiányáról ne is tegyünk említést. Rengetegen vannak akik a földi poklot, és a biztos halált elkerülendő, a kiutasításukról szóló hatósági határozat kézhezvételekor egyszerűen eltűnnek a kijelölt – ingyenes – lakóhelyükről, és láthatatlanná válnak a hatóságok számára. Ezért nem tud a hatóság sem érvényt szerezni a határozat végrehajtásának, ami társadalmi, és politikai feszültséget okoz egyes német körökben.
Olaf Scholz kabinetje ezért alkotott új, az illegális migránsok haza deportálásáról szóló törvényt, aminek tervezetében világosan kifejtik hogy „Feltételezzük, hogy az ország elhagyási kötelezettségének szigorítása mintegy 600-zal (öt százalékkal) növeli a deportálások számát.”
Csak hogy az „öt százalék” meghatározás az alacsony, 2021-es és 2022. évi 12 000 főt jelentő deportálási számra utal – ami kiverte a biztosítékot az ellenzék körében – főleg az AfD-ben.
Bár Olaf scholz a Spiegelben a körülmények feletti teljes győzelemről áradozott ami alapján az illegális migrációt végre kézbe vették, a CDU tartományi belügyminiszterei nem rejtették véka alá a csalódottságukat:
„Olaf Scholz (SPD) kancellár a hétvégén a Der Spiegelben a „nagyarányú” deportálásokról beszélt, és ezzel azt a benyomást keltette, hogy kormánya fordulatot kezd a migrációs politikában. A Nancy Faeser (SPD) belügyminiszter által előterjesztett törvény azonban erről nem rendelkezik.”
Az AfD képviselőcsoport belpolitikai szóvivője, Gottfried Curio elmondta: „A kormány által tervezett kitoloncolási intézkedés ismét a „kábító gránát-osztálytól” származik. Az ötlet az, hogy tevékenységet sugalljanak, de a problémára egyáltalán nincs igazi megoldásuk.” Követelte, hogy „meg kell szüntetni az elviselhetetlen tolerancia gyakorlatát a mintegy 300 ezer ember körében, akiknek el kell hagyniuk az országot”.