Németország az Unió legzöldebb országa, amely roppant nagy vehemenciával küzd évek óta a foszilis energiahordozók és az atomenergia ellen. Talán ez az oka annak, hogy fel sem szisszent amikor „valaki” felrobbantotta a Nord Stream gázvezetéket, amin oroszországi földgáz érkezett a nagy német gyárakhoz és az ország különböző hő,- és villamos erőműveihez.
Sőt, a kormány mintha örvendezett is volna a tragédiának, ami egyértelműen a zöld átmenet felé fordította az ország életének folyását. Ezért a kormány deklarált célja nem a gázvezeték mielőbbi kijavítása volt, hanem továbbra is a „fosszilis” energiaforrások megújulókkal való helyettesítése. Ennek elérése érdekében Németországban a kormány tavaly augusztusi rendelkezése alapján a lehető legtöbb területen kell napelemeket és szélturbinákat alkalmazni. A terv- rendelet alapján végső soron már 2030-ra, – mindössze hat év múlva!! – az energia minimum 80 százaléka megújuló forrásokból származik majd Németországban.
De ez nem igazán működik. Mint ismeretes a kormány szélerőművet bontatott le a zöld átállás propagandájának hátterében, hogy az alatta levő szenet – a legszennyezőbb foszilis energia hordozót – kibányászhassa. A beigért nagy átállási projektek sem haladnak – az ukrajnának küldött pénzek hiánya miatt el sem kezdték őket. Erre való tekintettel is a NDR összeállította és publikálta, hogy hogyan nézett ki a német energa mix ez év december 1-jén:
Az áram 49,3 százaléka szénből, 25,7 százaléka (LNG) földgázból. 9,6 százaléka biomasszából, 5,2 százaléka vízenergiából, 7 százaléka szélenergia, 0,6 százaléka pedig napelemekből származott. Utóbbi nagyon rossz hír a zöldeknek mert nem régen még a német autóközlekedést napalemekre akarták építeni, ami a német termelő kapacitás 40! %-át adnák.
Egyébként itt is meg kell jegyezni, hogy ahol biomasszához termesztenek energiafüvet és erdőket, ott nem fog teremni semmi, mert elsivatagosodik a föld. A helyreállítása olyan hosszú és költséges folyamat, hogy mindent összeszámolva a biomassza messze a világ legdrágább és legkörnyezet pusztítóbb energiaforrása! – amit ennek ellenére az okos zöldek a nyersolaj és gáz helyett alkalmazni akarnak, és támogatják is a környezetpusztító termesztését.
Azonban nem csak az energia mix diagramja kezd hasonlítani a múlt század elején mérhető eredményekre: az áram 58,9 %-a növekvő mennyiségben felhasznált foszilis energiahordozókból származik, amiből 9,6% intenzív környezetromboláshoz köthető.
Annak ellenére, hogy az idén nagy energia igényű ipari vállalatok fejezték be a termelő munkát, és elhagyták Németországot, az ország az áramigényét már csak külső forrásból tudta biztosítani: 2022 december 1. és 2023 november 30. között 10,56 Terawattóra áram importálására szorult. Az azt megelőző 12 hónapban viszont 26,8 Terawattórát exportált, vagyis egyetlen év alatt Németország 37,36 Terawattóra termelési kapacitást vesztett el, ami főként a NS gázvezeték felrobbantása miatt következett be.
Az éppen most, a rég nem látott havazással beköszöntött tél igen fenyegető jövőt tár a német lakosság elé a hatalmas áramtermelési kapacitás hiány, és a földgáz hiány miatt.
Az NDR intézet az adatokból arra a következtetésre jutott, hogy a megújuló energiaforrások elterjedése Németországban „közel sem halad olyan gyorsan, mint kellene”. Mivel a program középpontjában a szélenergia áll, és az energiaigényes beton és acél drágulása miatt ez is ugyan annyival drágább, mint a lakásépítés, ezért a lassulási vagy pangás irányú trend rövid távon nem fog- mert nem tud – változni.
A mérleg? Az oroszország elleni szankciók nemcsak dezindusztrializálják Németországot, hanem az energetikai átmenetet is lehetetlenné tették. Európa legnagyobb gazdasága így megy tönkre a zöldliberális ostobaság uralma alatt. Nagy fordulatra volna szükség, de félő, hogy az illetékes miniszter Baerbock ismét csak 360 fokos fordulatra volna képe. És ismét büszke is volna rá!