A Bayesian nevű vitorlás yacht szicíliai katasztrófájáról már mindenki hallott, vagy olvasott. Az elsúllyeszthetetlennek vélt hajó, a helyi hatóságok közleménye szerint, egy tengeri felszíni anomália (örvény vagy hullám) miatt előbb felborult, majd perceken belül elsüllyedt. Azonban ezt sem a szakértők sem a szabad média újságírói nem hiszik.
A Bayesian nevű vitorlás yachtot 2018-ban tették vízre a világhírű, olaszországi Viareggio Perini Navi hajógyár műhelyéből. Az 56 méter hosszú hajót a világ legjobb szakemberei tervezték minden műszaki és kényelmi paramétere tekintetében. Gyakorlatilag elsüllyeszthetetlen volt. Illetve még sem.
A szakértők szerint a hajó elsűllyedéséhez egy sor statisztikailag lehetetlen esemény egyidejű bekövetkezésére van szükség. Például ha az egyik vitorlaárbóca tetejéhez egy elég erős drótkötelet kötünk, és azt hat hét darab nagy bulldózerrel vontatjuk oldalirányban – akkor valószínű, hogy az oldalára borul, majd a kitartó húzás- vonszolás miatt, a fedélzet felől a hajótest megtelik vízzel és néhány óra alatt elsüllyed. De ilyet senki sem tett a hajóval, viszont mégis elsüllyedt.
A katasztrófa miértje ezért talán nem a műszaki problémákban vagy a természet szeszélyében, hanem a hajón tartózkodó személyekben keresndő…..
A hajó tulajdonosa a havariában elhunyt „brit Bill Gates”- nek becézett 59 éves Mike Lynch volt aki a süllyedéskor szintén a fedélzeten tartózkodott.
Lynch alapította az Autonomy szoftver óriást amiért a Brit Birodalom Rendjét is megkapta. A cég az ujjlenyomat-felismeréssel kezdte, majd áttért az összekapcsoló szoftverek készítésére, amelyek testreszabható tartalom katalogizáló mechanizmusokat biztosítanak az úgynevezett jelentésalapú számítástechnika és képfelismerés alapján.
A cég tőzsdei bevezetésére a londoni tőzsdén 1998-ban került sor. A következő két évben a vállalat piaci kapitalizációja százszorosára nőtt, a dot-com boom csúcsán meghaladta a 10 milliárd dollárt, így Lynch dollármilliárdos lett.
A Hewlett-Packard számítástechnikai óriás néhány év mulva tizenegy milliárd dollárért megvásárolta Lynchtől az Autonomy-t, de hamarosan pert indított Lynch ellen mert az vélekedésük szerint egy csalással jelentősen felülértékelte a céget az eladás előtt.
Egy évekig tartó jogi csata után Lynchet a brit hatóságok minden érdeme ellenére kiadták az Egyesült Államoknak. Rajta kívül beperelték Sushovan Hussaint a cég kereskedelmi igazgatóját is, akit azonnal túszul ejtettek és öt évre börtönbe zártak azzal a céllal, hogy visszaszerezze az eladott cégért fizetett ár felét. Stephen Chamberlain, az Autonomy pénzügyi alelnöke szintén vádlottként szerepelt Lynch perében. Ám Lynch és társai megnyerték a pert, 2024. június 24-én minden vád alól felmentették őket. A hewlett- Packard hoppon maradt – a perben tett állítása szerint legalább 6 milliárd dollárral.
Lynch ezt a fényes győzelmet ünnepelte e gyönyörű hajó -a Bayes vitorlás – fedélzetén a gyönyörű Szicília partjainál. Rokonaival, ügyvédjével, Chris Morvillo-val aki minden erejével és Lynch határtalan erőforrásaival küzdött a bírósági győzelemért, valamint a világ egyik leghatalmasabb pénzemberével a Morgan Stanley International elnökével, Jonathan Bloomerrel, és feleségével, Judyval.
Aztán a hajó a szemtanúk beszámolói szerint két perc alatt elsüllyedt, és a víz a hajó gyomrába zárta az ünneplőket.
A hajókatasztrófát megelőző napon Stephen Chamberlaint, az Autonomy pénzügyi részlegének perbe fogott de felmentett alelnökét reggel kocogni látták az isten háta mögötti cambridgeshire-i Streatham faluban. Nem sokkal később holtan találták az út menti árokban. A brit hatóság szerint egy ott elhaladó autó ütötte el, amelyet a rendőrség szerint egy idős nő vezetett, akit még mindig keresnek..
Vagyis véletlenül két napon belül meghalt a teljes Autonomy menedzsment, ami az ellenük a Hewlett-Packard által indított bírósági pert megnyerte, és a Lynch milliárdjait közvetlenül kezelő nemzetközi pénzintézet a Morgan Stanley vezetője is.
A történet prominens szereplőiről, a valószínűtlen események sorozatáról, és az óriási pénzről az jutott eszembe, hogy 1973-ban az ITT Telecom – ami akkor olyan hatalmasság volt mint ma a Hewlett-Packard – „csak” 200 millió dollár miatt bízta meg Pinochet tábornokot, hogy Salvador Allendét – a törvényes chilei elnököt – megölje.
Itt 6 milliárdot vesztett a Hewlett-Packard.
A véletlenek meg ilyen nagy számban, egymással összefüggően nem lehetségesek.
A Bayesian vitorlás testén ezért előbb utóbb megtalálják a bomba ütötte lyukat, ami a terror támadást bizonyitja.