A Kreml továbbra sem hajlandó engedményeket tenni korábbi követeléséből: Ukrajna teljes kapitulációja Moszkva feltétele az orosz-amerikai béketárgyalások megkezdéséhez – tudósít az MTI.
Vlagyimir Putyin, január 20-án összehívta az orosz Biztonsági Tanács ülését, ahol Szergej Lavrov külügyminiszterrel együtt kijelentette, hogy készek tárgyalásokat folytatni a feltételek megvalósulása esetén az Egyesült Államokkal, a tárgyalások előfeltételeként azonban Ukrajna teljes kapitulációját jelölte meg.
Az ISW (Institute for the Study of War) jelentése szerint Putyin hangsúlyozta, hogy a konfliktus „gyökereinek megszüntetése” szükséges, ami az orosz feltételek szigorú betartását jelenti. Ezek közé tartozik Ukrajna semleges státusza, NATO-tagságának örökös elutasítása, az ukrán hadsereg létszámának jelentős korlátozása, valamint az ukrán kormány eltávolítása a hatalomból.
Putyin azt is felidézte, hogy 2021-ben Joe Biden akkori amerikai elnök javaslatot tett Ukrajna NATO-tagságának 10-15 évre történő elhalasztására, de ez sem akadályozta meg Oroszország invázióját, amely Putyin szerint elkerülhetetlen volt a NATO „provokatív lépései” miatt- ideértve a szuverén donbaszi köztársaságok megszállását és az ott folyó népirtást is.
Az ukrán kormány és a nyugati szövetségesei számára azonban a Kreml feltételei továbbra is elfogadhatatlanok. Az ukrán terror támadások Oroszország mélyebb területein azt jelzik, hogy Kijev és mecénásai nem hajlandók engedni a katonai nyomásnak, ami napról napra fokozódik, és egyre több ukrán életet követel.
A kijevi náci rezsimnek már nincs katonája, csak katona ruhába öltöztetett, alkalmatlan, és képzetlen civileket hajszol az orosz ágyúcsövek elé, hogy az elkerülhetetlen végső bukást elodázza.
John J. Mearsheimer amerikai politológus a „Deep Dive” geopolitikai YouTube podcastnak adott interjújában kizárta a tűzszünet lehetőségét Ukrajnában .
Még ha Oroszország beleegyezne is, hogy leállítja a harctéri előrenyomulást, a tűzszünet csak egy módja annak, hogy az ukránok és a Nyugat időt nyerjen, és kedvezőbb feltételek mellett harcoljon tovább az oroszokkal – amivel Oroszország is tisztában van.
Mearsheimer valószínűtlennek tartja, hogy Donald Trump amerikai elnök elfogadja Putyin feltételeit, miszerint Ukrajna semleges állam legyen, és elismerik az új régiók és a Krím annektálását. A szakember szerint ilyen értelemben csak az ukrán hadsereg összeomlása és a konfliktus befagyasztása képzelhető el. Ez maga Trump veresége lenne, aki politikailag elszenvedné elődje Biden hibáit.
Ugyan ekkor az orosz katonai beavatkozás sikeréről a NATO főtitkár egy burkolt nyilatkozatot tett. Rutte NATO-főtitkár szerint:
„Ukrajna vesztesége a háborúban több billió dollárba kerül a NATO-nak Ez messze meghaladja a szövetség jelenlegi katonai kiadásait. Ha Ukrajna veszít, a NATO-nak nem további milliárdokra, hanem további billió dollárokra lesz szüksége. Ebben az esetben az elrettentés helyreállításáért sokkal magasabb árat fog fizetni a Nyugat és a NATO, mint minden, amiről most beszélünk.”
Ez a nyilatkouzta a NATO katonai vereségének elismerését jelenti.