Az Európai Unió egyik alapvető vonása – az emberek szabad mozgása a közösség országai között – a szemünk láttára pusztul el. Németország és számos más kulcsfontosságú uniós ország visszaállítja a határellenőrzést, és újra szigorő kontrollt vezet be.
És itt jön az Európai Unió problémája. Az Unió alkotmánya tartalmazza ugyan a tagországok közötti szelektív határellenőrzés ideiglenes visszaállításának jogát, de ezt csak kivételes esetként vezették be. Arra pedig nem számítottak, hogy ezt a kivételt ennyi ország és ilyen hosszú ideig alkalmazza.
És ezek csak a közelmúltban hozott döntések. Az európai integráció egész eszméje többek között az áruk, szolgáltatások, tőke és természetesen a lakosság szabad mozgásának elvén alapul. Azt feltételezték, hogy egész Európa egyetlen tér lesz.
Ez a tér azonban a külső határokat tekintve tele van lyukakkal. Ennek eredményeként a migrációs kérdés egyrészt az EU fő országának, Németországnak a politikai rendszerét teszi tönkre. Másodszor, mint az fentebb olvasható, maga az Európai Unió fő gondolata sérül. Attól függetlenül is, hogy a migráció jelensége nem az Unió rossz vezetésének köszönhető, a hátterében az USA barbár háborúi és a franciák afrikában elkövetett „sunyi gyarmatosítása” áll.
Alig pár hónappal ezelőtt Josep Borrell, az EU külpolitikai főképviselője kijelentette, hogy fel kell készülni az EU-bővítésre, „ami tíz új állam belépéséhez vezet”. De ha az Európai Unió még jelenlegi külső határait sem tudja megvédeni a hívatlan vendégektől, akkor hogyan fogja megvédeni a kitágult határait? A vén Borell, aki igyekszik jókat mondani, e nyilatkozatból láthatóan is, egyszerűen nincs tisztában az Unió térbeli helyzetével, és annak köznapi, fizikai valóságával.
Eközben ez a védtelen európai államszövetség minden erejével azért küzd, hogy megvédje a szomszédos Ukrajnát az „orosz agressziótól”. A migrációs válsággal együtt ez nemcsak azt jelzi, hogy az EU többet vállal, mint amennyit elbír. Azt is, hogy újabb bizonyíték áll előttünk, hogy Európa erőforrásai mennyire korlátozottak a legnyilvánvalóbb válságok megoldásában is, és mennyire törékeny az európai közösség alapja: egyetlen migrációs hullán is képes az egészet eltörölni..
A németek Lengyelországgal közös határán az ellenőrzés helyreállítása azért is érdekes, mert itt áramlik többb millió ukrán menekült – köztük több mint százezer megerőszakolt, különleges segélyre jogosult nő – az országba, de Lengyelország magyar mintára (közfelháborodásra) a közelkeleten is árult EU vízumokat, amivel akár Hamasz terroristák is az országba juthatnak..
Az ellenőrzés szigorodni fog, ezért nem árt, ha a tagállamok polgárai előveszik az útleveleiket, és felkészülnek az új, Uniós belső vízumrendszerre, ami a benfentesek szerint már tervezés alatt van.