Gróf Esterházy László |
Vélhetően László pápai birtokáról vonultak a kíséretükkel Érsekújváron keresztül a család ősi, Galánta és környékén elterülő birtokára, (vagy onnan vissza Pápa felé) amikor hírét vették Forgách tervének. Hazafinak nevelt fiatalemberekként, magyar nemesként nem tehettek mást, csak azt, hogy nyomban csatlakoztak a hadba szálló Forgáchoz, aki bár alacsonyabb rangban volt mint Esterházy László, a sereg kapitányi (parancsnoki) tisztjét mégis ő viselte (vagyis az Esterházyaknak is parancsnoka volt).
Esterházyék a katonáikkal a Forgách parancsára indult lovasroham első hullámában vetették magukat a török rablókra, de a támadás kifulladásakor elszakadtak, elszigetelődtek a seregtesttől, és az őket körbe záró törökök ellen egyedül kellett helytállniuk. Ez azért is volt nehéz, mert a kor szokásainak megfelelően gazdagon díszített ruházatuk, és fegyverzetük már messziről nézve is nagyon értékesnek látszott, ami felébresztette a törökök mohóságát, és az értékes zsákmány reményében a vezéreik külön biztatása nélkül is százszámra vetették rájuk magukat. Leírhatatlanul ádáz küzdelem volt.
Arady címer az 1200- as évekből Nagy Iván szerint |
A szemtanúk leírása szerint az Esterházyak a derekasan küzdő teljes lovas kíséretükkel együtt estek el, akik közt ott volt az akkor mindössze 25 éves Arady Bálint hadnagy (Arady Lénárd a királyi testőrség lovaskapitányának fia) is. Bálint a családi hagyományok szerint a lovasok (testőrök) parancsnokaként, 4 éve szolgált László mellett, akinek rokona, és gyerekkori pajtása is volt. Egy év szolgálati ideje volt hátra a kapitányi előléptetésig, addig nem is akart megnősülni, így nem hagyott árvát maga után. Csak a családja egyik ága halt ki vele, amely a török háborúk ádáz csatáitól már korábban ia súlyosan megfogyatkozott.
A harc után az Esterházyakat és testőrségüket számtalan vágás, és lövés borította testtel, számtalan török katona holtteste között találták meg a csatatéren, ami arra vallott, hogy mindannyian, sebesülten is hősként küzdöttek tovább, nem adtak, és nem is kértek kegyelmet. A hazafiságukat, és katonai helytállásukat még évszázadokig tanították a Magyar Királyság tisztjeinek, míg nem a II. világháború után a történet majd nem teljes feledésbe merült.
Dicsőség a hősöknek! Gloria in heroibus!